Lizer 40F400 Teleskop İncelemesi

Lizer 40F400 teleskop incelemesi

Lizer 40F400 Teleskop İncelemesi

Lizer 40F400 markası, şuana kadar gözlem hayatımda karşılaştığım nadir teleskoplardan, diyebilirim. Çünkü, malzeme kalitesinden tutun, gözlem kalitesine kadar, Dünya’nın en kötü teleskobu olmaya aday. Zaten teleskop firmasının da aşırı derecede üretmiş olduğu teleskoplar yok. Yani üretmiş olduğu teleskoplar, oyuncak sınıfına bile girmeyecek türden ve malzemelerden yapılmış. Kesinlikle bu tür teleskoplardan uzak durun. Hem sağlığınız açısından, hem de gözlem açısından alınmayacak teleskoplar kategorisine girebilir.


Lizer 40F400 Özellikleri

Lizer 40f400 teleskobunun özellikleri, hiç iç açıcı değil. Zaten teleskobun fiyatına bakacak olursanız, fazla bile geliyor. Hatta kullanılan ve teslimat kargosunda gelen aksesuarlardan, teleskobun oyuncak gibi olduğu anlaşılıyor. İsterseniz biraz da teleskobun yüzeysel ve fiziksel özelliklerine değinelim. Teleskobun firmasının notlarına göre; odak uzaklığı 400mm, diyaframsal açıklığı 40mm olarak imal edilmiş.

Ayrıca teslimat kargosunda gelen aksesuarlar; dönengeç pusulası, 2 adet H göz mercekleri ve son olarak alüminyum tripod. Aksesuarların kalite bazlı malzemelerinden bahsetmek istiyorum. Gönderilen aksesuarlar, tamamen kırılgan bir maddeden üretilmiş. Hatta size en basit yolu ile anlatacak olursam; açık havada bu teleskop ile gözlem yapamazsınız. Çünkü, hafif bir sallantı veya rüzgarda, teleskobun merceklerinden tutun, borusunu bile kırabilir, patlatabilirsiniz.

Not: Teleskobun yanında gelen göz mercekleri, H serisine uygun şekilde üretilmiş. Birinci göz merceği H12mm, ikinci göz merceği ise; H20mm’dir.

Lizer 40F400 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Lizer markası ile gözlem yapmak aşırı derece zor. Çünkü, herhangi bir gök cismine odaklama yapamıyorsunuz. Yani izlemiş olduğunuz cismi, matlaşma yüzünden görüntüleyemiyorsunuz. Hatta o cisimlere Ay bile örnek gösterilebilir. Aşağıda görmüş olduğunuz Ay fotoğrafını, Lizer 40F400 ile çektim ve istediğim bir görüntü elde edemedim. Eğer sizinde aklınızda bu teleskop varsa, kesinlikle vazgeçmenizi öneririm.
Lizer 40F400 gözlemi

Lizer 40F400 Almalı Mıyım?

Lizer 40f400, bence bugüne kadar incelemiş olduğum en kötü teleskoplar arasında yerini aldı bile. Bu tür teleskoplara, oyuncak sınıfında olan teleskoplara para vermeyin. Bütçenizi biraz daha zorlayarak, Celestron veya diğer markaların teleskoplarını alabilirsiniz. Kısacası, Lizer marka ürünleri: REZİLLİKTİR!

-Diğer incelemiş olduğumuz Lizer marka ürünlere; buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder