Nasa: Devasa Kara Delik Keşfedildi!

nasa kara delik keşfedildi

Nasa: Devasa Kara Delik Keşfedildi!

Nasa, geçen hafta yapmış olduğu keşfi, bugün birkaç gök bilimci tarafından açıkladı. Açıklanan gözlemlere göre; Güneş’ten tam 1000 kat daha büyük, kara delik keşfettiklerini söylediler. Ayrıca, basınla paylaşılan bilgilere göre, keşfedilen kara delik; Samanyolu Galaksisi’nde bulunuyor ve Dünya’ya 300.000 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.


Bunların yanı sıra, keşfedilen kara delik, şuan evrende bulunan veya bilinen en büyük ikinci kara delik olarak da kayıtlara geçmiş bulunmakta.


Kara Delik Nasıl Bulundu?

Nasa bilim adamlarının ve gök bilimcilerinin ortak çalışması sonucu, Atamaca çölündeki devasa teleskopla gözlem yapıldı ve devasa teleskobun sayesinde, kara deliğin çevresinde bulunan yıldızların, farklı, periyotları değişik hızda olduğu fark edildi. Yıldızların ve diğer cisimlerin tam ortasında beliren kara delik, görünmez ve mat bir yüzeyden oluşuyor. Ayrıca, normal bir teleskopla görüntülenmeyecek kadar siyah ve görülmeyecek türden.

Not: Kara delikler, diğer gök cisimleri gibi yüzeysel ve herhangi bir renge sahip değildirler. O yüzden, evrende bilinen en zor gözlemlenecek gök cisimleri; kara deliklerdir.

Yorum Gönder