Zoomex F36050 Teleskop İncelemesi

Zoomex f36050 teleskop incelemesi

Zoomex F36050 Teleskop İncelemesi

Zoomex f36050 teleskobu, okul öncesi çocuklara, astronomiyi sevdirmeniz için üretilmiş teleskoplardan bir tanesidir. Ayrıca bu teleskop, gezegen veya derin uzay gözlemleri için değil, sadece Ay gözlemleri için imal edilmiş, diyebilirim. Çünkü, teleskobun malzeme kaliteleri olabildiğince kötü yapılmış. Eğer bu teleskobu, kendinize alacaksanız ve yukarıda bahsettiğim gibi; gezegen veya derin uzay gözlemi yapacaksanız, kesinlikle ama kesinlikle önermiyorum. Tamamen paranıza yazık etmiş olursunuz. İsterseniz, teleskobun teknik ayrıntılarını ele alalım.


Zoomex F36050 Özellikleri

Teleskop markası olan Zoomex, bu teleskop serisinde tamamı ile çocukları hedef almış. Zaten, teleskobun teslimat kargosunda yazan yazı, bize bunu daha iyi gösteriyor. Teslimat kutusunun üzerinde; Eğitici Teleskop, yazısı ile geliyor. Bu da demek oluyor ki, bu teleskopla çok üst düzey bir gözlem yapamayacağız. Eğer siz bu teleskobu, kendiniz veya arkadaşlarınıza hediye etmek için alıyorsanız, bir daha düşünmenizi öneririm.

Teleskobun tekniksel rakamlarına gelecek olursak; teleskobun firma tarafından verilen odak uzaklığı, 360 mm olarak söyleniyor. Teleskobun diyaframsal açıklığı ise; 50 mm olarak tutulmuş. Bu oranlar ne kadar yüksek olsa da, bu teleskobun bu kadar iyi gözlem yapabildiğini söylemek yanlış olur. Çünkü, teleskobun kaliteli hiçbir aksesuarı ve malzemesi yok.

Not: Teleskobun aksesuar paketi ile gelen; 2 adet göz merceği bulunmaktadır. Bu göz mercekleri; H6mm ve H20mm olarak  imal edilmiş.

Zoomex F36050 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Zoomex markası, sandığımdan daha da kötü çıktı ve gözlem bazlı en kötü teleskoplardan, diyebilirim. Çünkü, bu düzeyde ki diğer teleskop markaları bile, malzeme kalitelerini daha üst seviyede tutuyordu. Ayrıca, diğer markaların gözlem seviyesi de çok üstündü. Bu teleskopla da yapabileceğiniz en iyi gözlem, Ay gözlemi olacaktır. Biraz Ay gözlemlerinden bahsedeyim.

Ay gözlemim, olabildiğince kötü geçti, diyebilirim. Çünkü, teleskobun ışık toplama gücü, o kadar negatif düzeylerdeki, Ay’ın tam görüntüsünü almak için, her şeyi manuel yapmak zorunda kalıyorsunuz. Aşağıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi bir gözlem yapabildim.
Zoomex ay gözlemi

Zoomex F36050 Almalı Mıyım?

Zoomex markasını, kesinlikle önermiyorum. Fakat, çocuklarınız için alabilirsiniz. Nedeni ise; çocuklarınıza astronomiyi ve bilimi sevdirmek istiyorsanız; hem bütçenize uyacak, hem de tasarruf edebileceğiniz bir teleskop modeli…

Yorum Gönder