Aralık Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

Nebulaların fotoğrafları

Aralık Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

Aralık ayında, Güneş Sistemi’nden çok Ay’da değişiklikler meydana gelecek. Ay’da meydana gelecek en önemli değişikliklerden bir tanesi, dolunay evresine girecek olmasıdır.


Ayrıca, yer yüzünden uzaklaşacak olan Ay, Dünya’dan tam 357.494 kilometre uzakta yörüngesine devam edecek. Aralık ayının sonlarına doğru gerçekleşecek olan Ay’ın en uzak hali, diğer yıllara nazaran, bu ay daha fazla uzaklaşacak. Uzaklaşma rekoru kıracak Ay, Aralık ayının sonlarına doğru 460.604 kilometre uzakta seyredecek. 

Aralık 2017 Gökyüzü Olayları

3 Aralık: Ay, Aralık ayında kitlesel olarak daha ağır basacak ve Dolunay evresine geçiş yapacak. Ayrıca, yere en yakın konumunda periyotsal olarak bulunacak.

10 Aralık: Kitlesel olarak ağır basan Ay, 10 ve 11 Aralık da, son dördün evresine geçiş yapacak.

13/14 Aralık: Ay’ın çevresinde gözlemlenebilecek, Geminid meteor yağmuru başlayacak. Saatte 7 ila 20 arasında meteor gözlemlenebilecek.

18 Aralık: Ay, ağır evrelerden çıkarak, kitlesini hafifletecek ve yeni ay evresine geçişi başlayacak.

19 Aralık: Ay, yörüngesel olarak, Dünya’ya yani yer yüzüne en uzak konumda bulunacak.

21 Aralık: En uzun süren gün 21 aralıkta başlayacak ve kış dönümüne geçiş yapılacak.

26 Aralık: Ay, son evresine geçiş yaparak, Aralık ayının etkisinden çıkacak. Ay’ın geçiş yapacağı yeni evre; ilk dördün olacak.

27 Aralık: Gökyüzünde Uranüs ve Ay, yakın konumda buluşacak.

30 Aralık: Ay, Aralık ayının etkisinden çıkarak yeni evrelere geçiş yapacak.

Not: 2017 Kasım Ay'ında gerçekleşecek olan doğal gök olaylarını, '' Kasım Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları '' adlı konumuzdan okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder