Celestron 21024 FirstScope Teleskop İncelemesi

Celestron 21024 FirstScope teleskop incelemesi

Celestron 21024 FirstScope Teleskop İncelemesi

Celestron 21024 ürün kodu ile satılan teleskop, gözleme yeni giriş yapanlar için en ideal teleskoplar arasında yerini alıyor. Reflektör tasarımı ile dikkat çeken Celestron 21024 FirstScope teleskobu, masa üstü tripodu ve hafif dizaynıyla, rahatlıkta kurulabiliyor. Ayrıca teleskop, rahat gözlem yapabilme gibi birçok fiziksel özelliği ile, astronomiye giriş yapanlar için en basit gözlem seçeneğini tüketiciye sunuyor. İsterseniz, teleskobun basit kurulumundan ve malzeme kalitelerinden bahsedelim.
Celestron 21024 FirstScope Özellikleri

Teleskobun, Celestron marka olması, gerçekten malzeme kalitelerine çok büyük etki etmiş. Çünkü, içerisinde bulunan malzemeler ve dışarısında bulunan malzemeler, titiz bir şekilde imal edilmiş. Bunların yanı sıra, teleskobun fiziksel özellikleri; 76mm reflektör açıklığa ve 300mm keskin odak uzaklığına sahip. Başlangıç seviyesinde olan gözlemciler için, bu oranlar ideal büyüklükte, diyebilirim.

Teleskobun gözlem gücü hakkında ise, FirstScope olması diğer teleskoplardan ayrı bir gözlem seçeneği sunuyor. Çünkü FirstScope, herhangi bir gök cismi üzerinde, rahat bir şekilde teleskobu hareket ettirmenize ve kolayca gök cismini bulmanıza artı bir avantaj sağlıyor. Ayrıca, Celestron’un teslimat kargosunda bulunan 2 adet de göz merceği kullanıcıya hediye ediliyor. Bu göz merceklerinin orantısal büyütmeleri; 1. göz merceği 15x olup, 2. göz merceği ise 75x zoomlama gücüne sahip.
Celestron 21024 satürn gözlemi

Celestron 21024 FirstScope İle Gözlemlenecek Gezegenler

Teleskop ile 3 gün boyunca gözlem yapma fırsatı buldum ve umduğum kadar çıktı, diyebilirim. Bence, teleskobun tek dezavantajı, gözlemlemiş olduğunuz gök cisminin tam renklerini vermiyor. Yani, herhangi bir gezegenin orijinal görüntüsünü elde edemiyorsunuz. Bu sorunun tek sebebi; teleskobun yeteri kadar ışık toplamamasından kaynaklanıyor.

Jüpiter gözlemine, gerçekten hayran kalacaksınız. Bu teleskop ile Jüpiter ve 4 ünlü doğal uydusunu gözlemlemeyi başarabiliyorsunuz. Ayrıca, yukarıda bahsettiğim orijinal renkler, bu gezegende az da olsa görülebiliyor.

Satürn gözlemi, en net olarak gözlemlenebilen sayılı gezegenler arasındadır. Celestron’un bu teleskobu ile gerçekten halkalarını ve uydularını rahatlıkla seçebilirsiniz.

Titan gözlemi, zorda olsa seçilebilen doğal uydular arasındadır. Titan, Satürn’ün hemen sol köşelerinde gözüken ve rengi teleskop ile gözlemlendiğinde maviye çalan küçük uydu, diyebilirim.
Celestron 21024 jüpiter gözlemi

Celestron 21024 FirstScope Almalı Mıyım?

Gözlem etkinliklerinde veya bireysel olarak gözlem yapmak isterseniz, teleskobu kesinlikle öneriyorum. Hem başlangıç seviyesi, hem de orta düzey gözlemciler için bulunmaz nimet! Celestron 21024 reflektör teleskobu ile, iyi gözlemler diliyorum…
Celestron 21024 titan gözlemi

2 yorum

Adsız YÖNETİCİ

İyi günler sizce bunu mu almalıyım yoksa celestron powerseeker 60az mı? Satürn,Jüpiter vb. gezegenler için satın alacağım

Yanıtla

Merhaba,

PowerSeeker 60az veya Celestron 21024 teleskopları arasında çok fark yok. Fakat, kundak yapısı sağlam olan bir teleskobu seçebilirsiniz.

Benim önerim; Celestron 21024 FirstScope'dan yana olacaktır.

Şimdiden iyi gözlemler...

Yanıtla

Yorum Gönder