Celestron 22013 Teleskop İncelemesi

Celestron 22013 teleskop incelemesi

Celestron 22013 Teleskop İncelemesi

Celestron’un, çocuklara yönelik üretmiş olduğu ve bilimi sevdirmeyi amaçladığı Celestron 22013 teleskobu, Türkiye’de satışı yapılan ucuz ürünlerden bir tanesidir. Bu denli bir markanın bu kadar ucuz bir teleskop yapması hayli bir şaşırtıcı gelse de, diğer teleskoplara göre gerçekten çok kaliteli ve üst seviyede tutulmuş. Özellikle teleskobun dış malzemeleri, Celestron kalitesinde yapılmış ve aynı şekilde merceklere de kalite bazlı işlem yansıtılmış. Celestron 22013 teleskobunu daha yakından tanıyalım.


Celestron 22013 Özellikleri

Celestron’un PowerSeeker serisini, eminim ki tüm teleskop severler duymuştur. PowerSeeker serisinde kullanılan tüm özellikler ve dış-iç malzemeler, bu teleskopta da kullanılmış ve gerçekten amatör gözlemcilerin bile kullanacağı bir teleskop olmuş. Teleskobun diyafram açıklığı PowerSeeker’in 50mm’likte kullanmış olduğu özellikte eklenmiş. Yani, 22013’de kullanılan diyafram açıklığı 50mm olup, odak uzaklığı 500mm olarak imal edilmiş. Ayrıca, odak uzaklığı yine PowerSeeker serisindeki gibi kaliteli olarak dizayn edilmiş.

Teleskobun optik tasarımı, mercekli olarak bizlere sunulmuş ve odak oranı F/10 olarak teleskoba yerleştirilmiş. Bu özelliklerin yanında en önemlisi ise, ışık toplama gücü, diyebilirim. Çünkü, gözlemleyeceğiniz herhangi bir cismin, gerçek rengini ve gerçek durumunu ışık gücü ile göreceksiniz. Bu yüzden, bu teleskopta ışık toplama gücü çok iyi bir değerde kullanılmış. Teleskobun yaklaşık 51x ışık toplama gücü bulunmaktadır.

Not: Celestron 22013 teleskobu, Türkiye’de satışa başlanmış ve çocuklar için dizayn edilmiş bir teleskoptur. Bu yüzden, teleskobun yanında birde mikroskop hediye edilmektedir. Alacağınız optik mağazasından, mikroskobu da almayı unutmayın.

Celestron 22013 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Bu teleskop ile, Celestron’un sayılı mağazalarının bulunduğu Amerika’da gözlem yapma fırsatı bulmuştum. Gerçekten fiyatına ve karşılaştırılacak diğer ürünlere göre, olağanüstü bir seviyede. Sadece malzeme kalitesi değil, gözlem yapabilme ve kundak yapısı da eleştirilmeyecek kadar iyi. İsterseniz, Ay gözlemimden ve bazı olumsuz yönlerinden bahsedeyim.

Ay gözlemim, gerçekten iç açıcıydı. Çünkü, bu teleskobu tanımadan ön yargıya başvurdum ve beni yanlış düşürdü. Ay gözleminde, teleskobun ışık toplama gücü gerçekten fark edilir bir durumda çıkıyor ve gözlemlediğiniz nesnenin gerçek renklerini alabiliyorsunuz. Fakat, gözlem yaptığınız yerde, herhangi bir sallantı, yer problemi varsa, teleskobun düşme olasılığı çok üst seviyede artıyor. O yüzden, teleskobu düzlük bir alanda ve rüzgarsız bir havada kullanabilirsiniz.
Celestron 22013 ile gözlemlenecek gezegenler

Celestron 22013 Almalı Mıyım?

Çocuklar ve amatör gözlemciler için birebir, diyebilirim. Hatta biraz daha zorlayarak, başlangıç teleskobu bile yapabilirsiniz. Fakat, ilk teleskobunuzu satıp, sakın bu teleskoba yeltenmeyin. Büyük hayal kırıklığı yaşatabilir. Çünkü bu teleskop ile izleyebileceğiniz gök cismi, sınırlı sayıda…

7 yorum

Mükemmel bir site diye size derim birinci gün istedim 2. gün muhtweşem bir şekilde inceleme geldi size minnettarız takipteyiz :)

Yanıtla

Emre bey, bu güzel yorumunuz için, biz size teşekkür ederiz :)

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

merhaba öncelikle inceleme ve bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. ben de oglum için set almayı düşünüyorum. sizin yorumlarınız sayesinde leiser heiderı tabiri caiz ise sildim. Bushman Teleskop ve Mikroskop Seti mi yoksa celestron 22013 mü? bir de celestronun 22010 ları var satışta olan. vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Yanıtla

Merhaba,

Öncelikle güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim, şimdiden iyi gözlemler diliyorum...

Bushman ve Celestron markaları arasında, dağlar kadar fark var. Eğer kaliteli ve uzun ömürlü bir teleskop seti almak istiyorsanız, seçiminizi Celestron markasından yana yapmalısınız. Önerim; Celestron 22013 teleskobudur.

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

tekrar merhaba,

öncelikle ilgi ve hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim. celestron 22013 siparişini verdim. internet ortamında benim bulabildiğim kadarıyla teleskoplar ile ilgili ayrıntılı bilgi alabildiğim tek site sizin siteniz.sizden daha çok şey öğreneceğimizi umuyorum. tekrar teşekkürler. kolay gelsin.

Yanıtla

Merhaba,

Bu güzel yorumunuz için size çok teşekkür ederim. Umarım, teleskobunuz ile çok güzel gözlem yapabilirsiniz. Şimdiden iyi gözlemler diliyorum...

Yanıtla

Celestron 22010 Science Kit Teleskop, Dürbün ve Mikroskop Seti
Celestron 22013 Teleskop ve Mikroskop Seti
Kızımın karne hediyesi olarak yukarıdaki setlerden birini alacağım. Yukarıdaki setlerden hangisini tavsiye edersiniz?

Yanıtla

Yorum Gönder