Çin Uzay İstasyonu Tiangong 1 Düşüyor!

Tiangong 1 uzay istasyonu

Çin Uzay İstasyonu Tiangong 1 Düşüyor!

2011 yılında sorunsuz bir şekilde yörüngeye yerleştirilen Tiangong 1, Avrupalı ve Çinli bilim insanlarının açıkladığı bilgilere göre; düşeceği ve bazı yanmaz parçaların, Dünya’nın atmosferinden geçeceğini söylediler. Yaklaşık 9 tonluk olan uzay istasyonunu, 2012 senesinde Taykonot Liu Yang ziyaret etmişti.


İnsanlı ve insansız görevlerde kullanılan istasyon, fırlatıldığından itibaren düzensiz bir şekilde yörüngede süzülmekteydi. Ancak Çinli yetkililer, yörüngede herhangi bir sorunun olmadığını basın ile paylaşmışlardı.

Fakat yörüngede santimlik hareket eden uzay istasyonu, Dünya’nın atmosferinin en dış katmanına kadar ulaştı ve insanlar tarafından tehdit objesi olarak görüldü. Çin’in bazı bölgeleri uyardığı ve uzay istasyonu düşmeden 7-8 saat önce, düşme tehlikesi olan yerleşkeleri boşaltacaklarını bildirdiler.

Not: Çin, Tiangong 1 uzay aracı ile ilgili tüm yönetim panellerini kaybetmiştir. Uzay aracı şuanda, kontrolsüz bir şekilde atmosfere doğru süzülmektedir. Olağan bir düşüş, tamamı ile kontrolsüz bir şekilde olacaktır.

-Tiangong 1 Uzay İstasyonu hakkında daha fazla bilgi ve kaynak istiyorsanız; Tiangong 1 uzay aracı konumuzu okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder