Geçmişten Günümüze Uzay Kehanetleri

geçmişten günümüze uzay kehanetleri

Geçmişten Günümüze Uzay Kehanetleri

Uzay kehanetleri, geçmişten günümüze kadar bazı insanlar tarafından ele alınmıştır. Bazıları öznel olarak gerçekleşmiş, bazıları da gerçekleşmeyen kehanetlerin arasında karışarak, uçup gitmiştir. Gerçekleşmeyen kehanetler arasında, en önemli kehanet olarak bilinen 21 Aralık Kıyameti, buna en iyi örnektir.Ayrıca bu tür kıyametler, Dünya’nın bir gök cismi tarafından yok olacağını ve insan ırkının son bulacağı yönündedir. Fakat kıyamet senaristleri, gelişen teknolojinin arkasında kalarak, günümüzün çağında eskiler olarak hatırlanmaktadır.

Asur Kehaneti

Kıyamet senaryoları, her çağda bulunmakta ve çağın bilge insanları tarafından nesnel olarak karşılanmaktadır. Bu senaryolar ilk defa, M.Ö yaşayan Asur halkı tarafından dile getirilmiştir. M.Ö 2800 senelere dönecek olursak; Asur tabletinde, bir bilge adamın kehanetleri ve kıyametleri bulunmuş, Dünya hakkında bazı bilgilere rastlanmıştır. Asur tabletinde yer alan kıyamet senaryosu; Dünya’nın iyice kötüye gittiğini, mevsimlerin birbirine karıştığını, aile içi şiddetlerin arttığını ve hırsızlıkların çoğaldığını ele almıştır.

Not: Asur tabletinde yer alan kehanetler gerçekleşmemiş ve yazılanlara nazaran, Asur İmparatorluğu’nun yıkılışı ele alınmıştır.

Hz. İsa Kehaneti

Bilinen ikinci kıyamet olmaya aday senaryo, hristiyanlar tarafından çıkarılmış ve gerçekleşmemiştir. Bu kıyamet senaryosunda ise; Hz. İsa’nın peygamber olmasından yararlanılmış ve dinleri ele almışlardır. Senaryo ise; II. Papa Sylvester tarafından çıkarılmış, Hz. İsa’nın doğumundan itibaren, 1000 yıl sonra kıyamet kopacağı öngörülmüştür. Ancak, bazı hristiyan din adamları durumu yalanlamış ve biraz da olsa insanların korkularını indirmişlerdir.

Hatta bu kıyamet senaryosu, Avrupa ve birçok ülkeye yayılarak; savaşları, bilim insanlarını ve son olarak astronomları dahi etkilemiştir. Tüm Dünya’ya korku salan Hz. İsa kehaneti, 1524 yılında son buldu ve kıyametin kopacağı aksine, Dünya’da bazı kesimler kuraklık görerek, insanlar rahatladı.
Kıyamet ve kehanetler

Kuyrukluyıldız Kehaneti

Tarihin yırtılan ve unutulan sayfalarına karışan kehanetler, bazı kesimler tarafından tekrar ele alındı ve bu sefer uzay kehanetleri olarak adlandırıldılar. 1910 senesinde, Dünya’nın yakınından geçen kuyrukluyıldız, tekrar kıyamet senaristlerini harekete geçirdi. Ve önceki kehanetlerin hepsini ardı ardına yaşacaklarını dile getirdiler. Hatta bazı gök bilimciler ve astronomlar dahi, kuyrukluyıldız kehanetine inandılar. Fakat yine beklenen olmadı ve Dünya’daki popüler gazeteler, ‘’ Buradayız! ‘’ diye manşet başlıklar attılar. Ve insanlar bir kez daha, korkularını unuttular.

2129 – 2280 Kıyametleri

2129 kehaneti, Said Nursi tarafından çıkartılmış ve bazı gök bilimciler tarafından yalanlanmıştır. Said Nursi’nin kitabına ve teorilerine göre; Dünya’nın 2129’da yok olacağını ve tüm evrenin bir hiçe kapılacağını savunmuştur.

2280 kehaneti, Reşad Halife tarafından ele alınmıştır. 1974’te Kuran-ı Kerim üzerine çalışmalara yapan Reşad Halife, Kuran içerisinde ki matematiksel sistemlerin, kıyameti tetikleyeceğini savunmuştur. Kuran-ı Kerim içerisindeki matematiksel hesaplamaları ve kendi ürettiği sistemleri karşılaştıran Reşad Halife, çıkardığı sonuca göre; 2280’de kıyametin kopacağını öngörmüştür.

Yorum Gönder