Kasım Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

bulutsu topluluğu

Kasım Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

Gök olayları, her ayda olduğu gibi, bu ayda da devamlılığını sürdürüyor. Rasathanelerin açıkladığı bilgilere göre; 2017 yılının Kasım ayında, birçok gezegen yörüngesel olarak, periyot değişikliğine geçecek.


Böylece, Güneş’e olan açıksal değerleri ve uzaklıkları, milimetrelik mesafeler bazında uzayacak. Ayrıca Ay’da, Dünya’dan yaklaşık 45 ila 50 bin kilometre uzaklaşacak ve 3 ayrı evreye girecek.

Kasım 2017 Gökyüzü Olayları

4 Kasım: Ay, Ekim ayının evresinden çıkacak ve Kasım ayının Dolunay evresine geçecek.

6 Kasım: Mars ve Ay, Dünya’nın gökyüzünden yakın ve temiz bir şekilde doğacak. Teleskoplarla rahat bir şekilde gözlemlenebilecek.

10 Kasım: Ekim ayının evresinden tam olarak çıkan Ay, son dördün evresine giriş yapacak ve yerden 15.000 kilometre uzaklaşacak.

13 Kasım: Jüpiter ve Venüs, milimetrelik yakınlaşmalar ile, gökyüzünden rahatça, parlak bir şekilde gözlemlenebilecek.

17/18 Kasım: Leonid olarak bilinen Aslan meteor yağmurları, Dünya’nın atmosferine girecek ve bir saatte yaklaşık; 20 – 25 adet görülebilecek.

24 Kasım: Merkür, Güneş’e olan yakınlılığını 5 ila 10 bin kilometre kadar kısaltacak, kitlesel olarak daha da ağırlaşacak.

25 Kasım: Jüpiter ve Ay, temiz bir gökyüzünde, çıplak göz ile izlenebilecek. Ayrıca, Jüpiter ve Ay, kavuşum olarak yan yana gözlemlenebilecek.

26 Kasım: Ay, Kasım ayının etkisindeyken, ilk dördün evresine geçiş yapacak.

28 Kasım: Satürn ve Merkür, Dünya’dan kavuşum olarak izlenebilecek. 28 Kasım’da, gökyüzündeki parlak 2 yıldız, iki gezegen olarak gözlemlenecek.

Yorum Gönder