Lizer 114F1000EQ Teleskop İncelemesi

Lizer 114f1000eq teleskop incelemesi

Lizer 114F1000EQ Teleskop İncelemesi

Lizer 114F1000EQ teleskobu, orta özellikli, az bütçeli sıradan bir Lizer teleskobudur. Ürünün markasından da anlayacağınız üzere, oyuncak sınıfına giren Lizer tarafından üretimi yapılmıştır. Fakat 114f1000eq teleskobu, oyuncak sınıfında yer almıyor. Bunun en büyük nedeni, rakamsal açıklıkları ve orantısal büyütme güçleridir. Lizer markası, ilk defa bu teleskobu ile tam anlamıyla gezegenleri gözlemlemek için yapmış ve az da olsa başarılı bir ürün ortaya koymuş. İsterseniz, Lizer’ın gezegen gözlemi için yapmış olduğu teleskobun, teknik ve ayrıntılı özelliklerini inceleyip, gözden geçirelim.

Lizer 114F1000EQ Özellikleri

Teleskobun piyasa değeri, diğer markalara göre çok alt seviyede tutulmuş. Az değerde tutulmasının sebebi ise, teleskobun malzeme yapısından çalınmış. Yani teleskobun yüzeysel sağlamlılığı, yok denecek kadar. Ayrıca, teleskop borusu ve mercek kaliteleri de, Lizer markasına yakışacak şekilde imal edilmiş. Kısacası, teleskobun kaliteli bir malzemesi yok. Eğer bu teleskobu almayı düşünüyorsanız, kaliteli veya sağlam bir teleskop ile karşılaşmayabilirsiniz.

Lizer’ın teknik ve ayrıntılı özellikleri ise, teleskobun en beğendiğim özelliği, yakınlaştırmayı eş zamanlı yapması. Yani herhangi bir cisim üzerinde, kat be kat yakınlaştırma yapabiliyorsunuz. Ve oküler tüpü sayesinde, yakınlaştırma yaptığınız cisim üzerinde, çok az bir matlaşma ve seyrekleşme meydana geliyor. Bunun yanı sıra teleskobun, odak uzaklığı ve açıklığı, umduğum kadar çıkmadı. Ne yalan söyleyeyim, ben daha fazla bir rakamsal uzaklık bekliyordum. Lizer 114f1000eq modelinin odak uzaklığı 1000mm olup, açıklı ise 114mm kadardır.

Not: Teleskop, diğer rakip ürünlere kıyasla daha ağır ve daha kalitesiz. Bu yüzden, kaliteli tripodlar ile gözlem yapmanızı öneririm. Aksi taktirde, kalitesiz tripodlarda kırılmalar ve bükülmeler meydana gelebilir.
Lizer 114f1000eq ile Ay gözlemi

Lizer 114F1000EQ İle Gözlemlenecek Gezegenler

Lizer 114f1000eq modeli, mercek kalitesizliği sebebi ile, derin uzay gözlemine elverişli bir ürün değildir. Fakat zor da olsa, yıldız topluluklarını ve birkaç galaksiyi yarı net olacak şekilde görebilir, seçebilirsiniz. Bunların haricinde, bu teleskop kesinlikle ama kesinlikle, gezegen gözlemleri için kullanılması gerekiyor. Unutmadan belirtmek istiyorum, derin uzay gözlemlerinde, teleskobun ışık toplama gücü yetersiz kalıyor. Bu yüzden, derin uzay cisimlerini seçemeyebilir, silik bir şekilde görebilirsiniz.

Gezegen gözlemlerine geçecek olursak, aşağıdaki vermiş olduğum Jüpiter fotoğrafında, ışık toplama gücü az da olsa yetersiz kalmış durumda. Eğer sizde teleskobu almayı düşündüyseniz, aşağıdaki gibi Jüpiter ve uydularını gözlemleyebilirsiniz.
Lizer 114f1000eq ile gözlemlenecek gezegenler

Lizer 114F1000EQ Almalı Mıyım?

Lizer marka teleskoplar, kalitesizliği ile ve gözlem yapamama özellikleri ile piyasada tanınmış durumda. Eğer Lizer marka bir ürün alacaksanız, bir kez daha düşünmenizi öneririm. Bunun haricinde, başlangıç ve bana yeter diyorsanız, bütçe durumunu da göz önünde bulundurursak, alabilirsiniz.

3 yorum

Adsız YÖNETİCİ

yeni teleskop almak için araştıma yaptığım için bence tatmin edici bir açıklama olmuş...teşekkürler

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Söylendiği kadarda berbat değil ben jüpiterin üstündeki çizgileri dahi görebiliyorum. Yalnız kaliteli bir eyepiece lensi ile çok daha yüksek kalite elde edilebilir. Hiçte kırılacak gibi durmuyor mekanizması ve tiripodu çok sağlam evet biraz ağır. Kısaca ben memnun kaldım. Fiyatına göre başarılı

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Kusura bakmayın ancak soru soracaktım Satürn'ü görebilir miyim ve sizce 130 az mi daha iyi yoksa Lizer 114F1000EQ mu?

Yanıtla

Yorum Gönder