Lizer F36050TX Teleskop İncelemesi

Lizer f36050tx teleskop incelemesi

Lizer F36050TX Teleskop İncelemesi

Lizer marka teleskoplar, yetişkinler için değil, tamamen çocuklara yönelik teleskop ürünlerinden, diyebilirim. Neden diye soracak olursanız; bu tarz teleskopların özellikleri, bir yetişkini tatmin edemeyecek şekildedir. Eğer gök yüzünü izlemek en büyük hedefinizse ve yüzlerce gök cismini izlemek istiyorsanız, Lizer F36050TX teleskobu, ne yazık ki size göre değil. Fakat çocuklarınız için alıyorsanız, gök yüzünü tanımasına ve Ay’ı birazda olsa görebilmesini istiyorsanız, teleskobun bütçe sebebi ile uygun fiyattan alabilirsiniz. Şimdi Lizer teleskobunun teknik ve yüzeysel özelliklerinden bahsedelim.

Lizer F36050TX Özellikleri

Teleskobun diğer markalara kıyasla çok çok konuşulacak abartılı bir özelliği ve aksesuarı yok. Aksesuar olarak elimize geçenler, her teleskopta olduğu gibi nesnel malzemeler. Lizer’in yanında gelen birkaç akseuar; 2 adet oküler tüp, mini masa tripodu ve son olarak bir adet erector lens. Ayrıca teleskopla gönderilen masa tripodu, gerçekten ve tüm samimiyetimle söylüyorum, yere hizalanmıyor. Yani gözlem sırasında, çok fazla titreme ve sallantı yaşıyorsunuz. Teleskobun kundak yapısında ve tripod ayaklarında oluşan milimetrelik problemler, sizi aşırı derecede uğraştırıyor ve 3 ayaklı masa tripodunu kendi çabalarınızla sabitlemeye çalışıyorsunuz.

Teleskobun fiziksel ve rakamsal açıklıkları ise, teleskobun fiyatına göre aşağıda tutulmuş. Teleskobun fabrikadan çıkma odak uzaklığı 360mm, diyafram açıklığı ise 50mm’ye denk geliyor. Bu oranlar gözünüze ne kadar büyük ve abartılı gelse de, gözlem yaptığınız sırada tatminkar kalmayacaksınız.

Lizer F36050TX İle Gözlemlenecek Gezegenler

Lizer f36050tx’in, iyi bir mercek kalitesi ve kundak yapısı yok. O yüzden, bu teleskoptan çok fazla bir şey beklemek mümkün değil. Bu teleskobu alacak olursanız, sadece Ay’ı gözlemleyeceğinizi ve ters bir şekilde kara gözlemi yapacağınızı unutmayın. Şunu da belirtmek isterim, Lizer f36050tx ile kara gözlemi yapamazsınız. Teleskop, sadece gök yüzü gözlemi için imal edilmiş.

Not: Aşağıda Lizer ile gözlemlediğim bir Ay fotoğrafını verdim. Eğer sizde bu teleskop ile gözlem yapacak olursanız, Ay’ı bu şekilde göreceksiniz. Ayrıca, Ay fotoğrafı üzerinde bazı düzenlemeler ve net görülebilmesi için editlemeler yaptım. Sizin gözlemleyeceğiniz Ay, vermiş olduğum fotoğraftan çok daha az mat olacaktır.
Lizer f36050tx ile gözlemlenecek gezegenler

Lizer F36050TX Almalı Mıyım?

Bütçeniz bu teleskoba yetiyorsa ve çocuklarınız için alıyorsanız, canı gönülden bu ürünü alabilirsiniz. Ancak, yetişkinler için kesinlikle ama kesinlikle önermiyorum. Biraz daha bütçenizi zorlayarak, Celestron, Meade, Konus gibi kaliteli ürünlerden alabilirsiniz.

Yorum Gönder