National Geographic 50/360 Teleskop İncelemesi

national geographic 50/360 teleskop incelemesi

National Geographic 50/360 Teleskop İncelemesi

Teleskobun isminden de anlayacağınız üzere; National Geographic’in üretmiş olduğu başlangıç gözlemci aletidir. Bu teleskop, tamamen çocuklara yönelik yapılmış ve gözlemci adıyla kesinlikle bağdaştırılamaz. Çünkü, teleskobun kalitesinden tutun, gözlem yapabilme kalitesine kadar rezalet bir ürün. Ayrıca National 50/360 teleskobu, sadece ve sadece; Ay gözlemlerine el verişli bir şekilde dizayn edilmiş. Yani, diğer gök cisimlerini izlemeniz imkansız derecede, diyebilirim.
National Geographic 50/360 Özellikleri

Teleskop, teslimat kutusu içerisinde geliyor ve yanında verilen aksesuarlarda kendisi gibi kalitesiz ve yan sanayi ürünü tarzında. Teslimat kargosuyla beraber gelen aksesuarları ise; 2 adet göz mercekleri, masaya kurulacak şekilde dizayn edilmiş mini tripod ve diyagonal ayna. Teleskobun göz merceklerinden ve kalitelerinden bahsedecek olursak; ilk göz merceği 18x yakınlaştırma sağlarken, diğer göz merceği tam 60x yakınlaştırma sağlıyor. Sakın, bu göz merceklerinin bu kadar yakınlaştırmasına aldırış etmeyin! Çünkü, yukarıda da anlattığım gibi, sadece Ay gözlemlerine el verişli bir şekilde imal edilmiş.

Teleskobun fiziksel özelliklerine geçecek olursak; National Geographic 50/360, 50mm küçük bir açıklığa ve 360mm kadar da odak uzaklığına sahip. Bu oranlar keşke biraz daha yüksek tutulsaydı ve daha rahat gözlem yapabilme şansını bize verseydi. Ama ne yazık ki, sınırlı sayıda gözlem yapabiliyoruz.

Not: National Geographic 50/360 teleskobunun, Türkiye’de küçük ve orta düzey bir mikroskop ile satışı yapılıyor. Eğer ürünün Türkiye üzerinden alırsanız, teslimat kargosunun yanında birde mikroskop hediye ediliyor. Fakat yurt dışından alırsanız, sadece teleskobun kendisi veriliyor.

National Geographic 50/360 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Teleskop, kalitesiz ve çabuk zedelenmeleriyle gözüme çarptı. Eğer sizde benim gibi, eşyalarınız önemsemeyen ve hor kullanan birisiyseniz, bu teleskoptan kesinlikle ama kesinlikle vazgeçin. Teleskop borusu ve mercekleri o kadar hassas ki, en ufak bir rüzgarda ve sallantıda kırılmaya, bükülmeye çok meyilli. Dışarıda gözlem yapacak olursanız, zemine sabitlemeyi unutmayın.

Ay gözlemim, bu teleskop ile çok kötü geçti. Çünkü teleskobun mercekleri, ışık toplama gücünü tam tersi bir şekilde alıyor ve gözlemlemiş olduğunuz gök cisminin renklerini ayırt edemiyorsunuz. Göz mercekleri yardımıyla ne kadar yakınlaştırsanız da, renklerinde ve gözlemlediğiniz cisimde bozulmalar meydana geliyor.
national geographic 50/360 ile gözlemlenecek gezegenler

National Geographic 50/360 Almalı Mıyım?

Türkiye’den alacak olursanız, teleskobu alın. Çünkü, çocuklarınıza uzayı, daha doğrusu astronomiyi sevdirebilirsiniz. Ayrıca, teleskobun yanında verilen mikroskopta, çocuklarınız için harika bir hediye olacaktır. Fakat, orta düzey ve profesyonel gözlemciler için kesinlikle tavsiye etmiyorum. Şimdiden iyi Ay gözlemleri dilerim.

Yorum Gönder