Teleskop Nasıl Kurulur?

Teleskop nasıl kurulur?

Teleskop Nasıl Kurulur?

Teleskop kurulumu, ilk defa gözlem yapacak kişiler için zordur. Hatta, bir teleskobun yanında kullanma kılavuzu yoksa, işiniz gerçekten kabusa dönüşebilir. Fakat, piyasada bulunan tüm teleskopların kurulumu, birbirleri ile benzer olduğu için, bu yazımızda çok rahat ve basit bir şekilde, teleskop kurulumunu yapabileceksiniz. Teleskopları kullanırken ve kurulumunu yaparken, dikkat etmeniz gereken bazı teknik ve rakamsal bilgiler vardır.

Bu rakamsal bilgiler, göz mercekleri gibi gözlemin baş aksesuarlarıdır. Ve en önemlileri, birbirleri ile bağlantılı, büyük ve küçük olmak üzere; vidalardır. Hadi hep birlikte, teleskopları nasıl kullanacağımızı öğrenelim.

Teleskop Kurulumu Nasıl Yapılır?

İlk önce, teleskobumuza zarar vermeden kutusunda bir güzelce çıkartalım. Teleskopla gelen veya sonradan aldığınız tripodunuzun boyunu, kendi boyunuzdan 1-2 cm düşük şekilde ayarlayın. Düşük şekilde ayarlamamızın sebebi, gözlem sırasında boynumuzun ve belimizin zarar görmemesi içindir. Hemen ardından, teleskop üzerinde gelen bazı küçük ve büyük vidalar vardır. Bu vidalar, hali hazırda monte edilmeyi bekler. Sıralı bir şekilde, yani her birini ayrı ayrı yavaş bir şekilde tornavida yardımı ile sıkın.

Vidaları sıkma işleminin ardından, teleskop tüplerini olabildiğince zarar vermeden yerlerine bağlayın ve vidaları olabildiğince iyi sıkın. Daha sonra göz merceklerini ekleyeceğiz. Göz merceklerini zarar vermeden eklemeye özen gösterin. Ve göz merceklerini teleskoba yerleştirirken, iki elinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca, göz merceklerini teleskoba yerleştirirken, tam olarak soketlerine oturduğuna dikkat edin. Eğer tam anlamıyla monte edemezseniz, teleskop ile gözlem yapamazsınız.

Not: Tüm teleskopların yanında gelen kullanma kılavuzu bulunmaktadır. Bu kullanma kılavuzunda, teleskopların göz merceklerinin yerleri ve tüplerin monte edilmesi gerektiği yerleri yazar. Yukarıda ki teleskop kurulumunu kullanma kılavuzundaki talimatlara göre yapacağınız sakın ama sakın unutmayın.

Teleskop İle Gözlem Yapmak

Teleskopunuzu tüm kurduğunuza göre, tekrardan bir tripod ayarı yapmanızda fayda var. Ayarlamaları yaptığınızdan sonra, teleskopun tüm malzemelerini hassas ve yavaş bir şekilde, ittirerek kontrol edin. Eğer tam oturmayan bir aksesuar görürseniz, vidaları yavaş bir şekilde tekrar sıkabilirsiniz. Bunların yanı sıra, teleskop ile gözlem yaptığınız sıra, bazı ayarlamaları kendi sağ veya sol gözünüze göre yapacaksınız. Bu ayarlamalar;

Görüntü netliği ve herhangi bir cismi izlerken bulanıklığın olmaması içindir. Görüntü netliğini ayarlamanız için; teleskobunuzdaki göz merceklerinden yardım alabilirsiniz. Kullanma kılavuzunda da nasıl yapacağınız ve hangi yöne doğru çevireceğiniz eksiksiz bir şekilde yazacaktır.

Yorum Gönder