A/2017 U1 Gezegeni Nasa Tarafından İncelendi!

A/2017 U1 gezegeni

A/2017 U1 Gezegeni Nasa Tarafından İncelendi!

Nasa’nın son günlerde üzerinde uzun bir inceleme yaptığı A/2017 U1 gezegeni, sırlarla dolu bir gök cismi olmaya adaydı. Fakat Nasa gelişmiş teleskopları sayesinde, gezegenin yüzeyini ve çekimsel kuvvetini inceleyebildi.


İncelemeler ardından basın ile paylaşılan gezegenin özellikleri, daha önce Güneş Sistemi’nde görülmemiş bir gök cismi unvanına aday oldu. Ayrıca gezegenin üzerinde biriken buz kalıpları, bilim adamlarının görüşlerine göre; içerisinde suyu oluşturan maddelerinde olabileceklerini ön görüyor.

A/2017 U1 Gezegeninin Özellikleri Nelerdir?

A/2017 U1 gezegeninin özellikleri, Nasa’nın özel gözlemevleri sayesinde incelendi ve bilim adamları tarafından titizlikle raporlandı. Bilim adamlarının teleskoplarla gözlemlerine göre; gezegen, Samanyolu Galaksisi hakkında çok büyük sırlar saklıyor ve gezegenin sularla kaplı bir gök cismi olabileceği ön görülüyor. Fakat gezegenin içerisinde bulundurduğu radyasyon maddeleri, su maddelerine zarar vermiş olabileceği ve oksijenin zehirli olabileceği de tartışma aşamasında.

Ancak, dıştan temiz ve saf görülen gezegen, başka bir inceleme teorisine göre; içerisinde çok büyük ölümcül maddelerde barındırabilir. Bu maddeler, radyasyon veya asit yağmurlarını oluşturan iyonik maddelerdir. Bilim adamlarının tahminlerine göre; gezegenin atmosferi, zehirli gazlar tarafından sıkıştırılmış durumda ve atmosferin kendi maddeleri, güç geçtikçe gezegenin yüzeyinde süzülmekte.

Teleskop İle A/2017 U1 Gözlemi

Nasa’nın gözlemlemiş olduğu gezegen, Hubble sayesinde görüntülendi ve bilim adamları tarafından ele alındı. Gezegenin şuana kadar görüntülenmiş olduğu en net teleskop fotoğrafı, Hubble tarafından çekildi. Aşağıdaki A/2017 U1 gezegeni, Dünya’nın yörüngesinden görüntülenen ve ilk defa yaşamın var olduğuna inanılan gezegenler kategorisine adını yazdırdı.
teleskop ile A/2017 U1 gözlemi

Yorum Gönder