Celestron Advanced VX 6 Teleskop İncelemesi

celestron advanced vx 6 teleskop incelemesi

Celestron Advanced VX 6 Teleskop İncelemesi

Celestron’un PowerSeeker teleskoplarından sonra profesyonel olarak seri üretim yaptığı Advanced serisi, tüm Dünya tarafından en iyi teleskoplar kategorisine girmiş durumda. Çünkü Advanced teleskopları, tamamen elektronik aksamlardan oluşmakta ve ayna çapları tahmin ettiğinizden daha kaliteli imal edilmektedir. Ayna çaplarının ayrıca daha birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler; gözlemlediğiniz gök cisminin boyutuna ve kitlesine göre, yani gök cisminin koordinatlarına göre otomatik zoom, büyütme gibi birçok farklı özellikler içermektedir. İsterseniz şimdi, Celestron Advanced vx 6 teleskobunu tanıyalım.

Celestron Advanced VX 6 Özellikleri

Celestron VX 6 olarak mağazalarda satışa sunulan muhteşem teleskobun özellikleri, PowerSeeker serisinde bulunan müthiş donanımlarla birleştirilmiş ve bu donanımlar sayesinde ayna özellikleri çok üst seviyeye taşınmış. Ayrıca, VX 6 teleskobunun tam 8 adet ayna seçeneği bulunmakta. Benim incelemiş olduğum ayna seçeneği; teleskop ile gelen 6’’ Newtonian aynasıdır. Bu 6’’ derecelik ayna, Advanced serisinin en düşük maliyetle üretmiş olduğu ve yaklaşık 900 dolar civarındaki kaliteli ayrı bir malzemesidir.

Diğer ayna seçeneklerinde ise; 6, 8 HD, 8’’ Newtonian, 9.25’’, 11’’ SCT gibi farklı ayna özellikleri bulunmakta. Bu ayna seçeneklerinden en maliyetlisi ve en iyisi; 11’’ derecelik SCT özellikli aynadır. Bu ayna yaklaşık 2.700 dolar civarında seyretmekte olup, kara gözlemi, derin uzay ve gezegen gözlemleri gibi 3 çeşit gözlem yapabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca teleskobun ölçü birimleri de ayna dereceleri ile artmakta olup, göz mercekleri sayesinde açıklık ölçüsü seviye seviye geliştirilmektedir.

Celestron Advanced VX 6 teleskobunun odak ve açıklık uzantıları ise; odak uzaklığı 6’’ derecelik ayna için; 750mm olup, açıklı ise 150mm’dir. Bu rakamlar 11’’ SCT özellikli ayna ile; 2 kat daha da artmaktadır.
Celestron advanced vx 6 ile gözlemlenecek gezegenler

Celestron Advanced VX 6 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Celestron Advanced serisi ile yaklaşık 3 çeşit gözlem yapabilme şansınız bulunmaktadır. Bu gözlemler tahmin ettiğiniz üzere; kara, derin uzay ve gezegen gözlemleridir. Ayrıca teleskopla birlikte gelen göz mercekleri de, 3 çeşit gözlem yapabilme özelliklerine sahip ve yaklaşık 20mm güce sahiptirler. Yani bu denli teleskop ile ve göz mercekleri ile; istediğiniz gök cisimlerini kolaylıkla ve basit bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.
Celestron advanced vx 6 jüpiter

Celestron Advanced VX 6 Almalı Mıyım?

Bu teleskobun ayna çeşitleri, çok pahalı ve aşırı derecede profesyonellik isteyen malzemelere sahip. Eğer amatör olarak VX 6 teleskobunu kullanmak isterseniz, malzemeleri birbirleri ile karıştırabilir, doğal bir gözlem yapamayabilirsiniz. Bu yüzden orta düzey veya profesyonel olarak gözlemcilik ile uğraşıyorsanız, Celestron VX 6 serisini kesinlike ama kesinlikle kaçırmamanızı öneririm.
Celestron advanced vx 6 Satürn

Yorum Gönder