Celestron NexStar 8 SE Teleskop İncelemesi

celestron nexstar 8 se teleskop incelemesi

Celestron NexStar 8 SE Teleskop İncelemesi

Celestron’un geçmişten günümüze kadar üretmiş olduğu en kaliteli ve en dolu özellikli teleskobu olan NexStar 8 SE teleskobu, profesyonel gözlemciler ve gözlemevleri tarafından kullanılmaktadır. Bu teleskobun en büyük avantajı ise; evrendeki tüm gök cisimlerini izleyebilme ve olağanüstü ışık toplama gücü sayesinde, gözlemlediği gök cisimlerini orijinal renkleri ile göz merceklerine yansıtmasıdır. Ayrıca Celestron NexStar 8 SE teleskobunun fiyatı, Türkiye şartları altında sıfır araba değerinde piyasada yerini almış bulunmaktadır.


Celestron NexStar 8 SE Özellikleri

Şuana kadar gözlem yaptığım ve incelemesini yaptığım en nadir teleskoplardan bir tanesi olan NexStar 8 SE teleskobu, piyasada bulunan birçok markadan ve birçok profesyonel teleskoptan daha işlevsel ürün olarak bilinmektedir. Çünkü bu teleskobun rakip ürünleri ve markaları, aynı özelliklere sahip birçok teleskobunu piyasaya sunmuştur. Fakat, Celestron NexStar serisine rakip olabilmeyi başaramamıştır.

Bunların yanı sıra, NexStar serisinin 4 ayrı ayna özelliği vardır. Bu aynalar, teleskobu satın alırken optimize edilir ve aynanın büyüklüğüne göre fiyatında da artış gösterilebilir. NexStar teleskobunun ayna seçenekleri ise; 4 – 5 – 6 ve 8 inç olarak imal edilmektedir. Bu ayna seçeneklerinden en iyisi olan 8 inç ayna özelliği, evrende bildiğiniz ve nadir olarak gözlemleme şansı elde ettiğimiz tüm gök cisimlerini gözlemlemenize olarak sağlar. Yani 8 inç aynanın, evrende gözlemleyemeyeceği bir cisim yoktur.

Celestron NexStar’ın ölçüleri ve rakamsal büyütmeleri ise, odak uzaklığı ve açıklık olarak dizayn edilmiştir. Celestron NexStar’ın odak uzaklığı 2032mm, ayna orantısı ise 8 inç büyüklüğündedir. Ayrıca göz mercekleri de 25mm olarak imal edilmiştir.
celestron nexstar 8 se ile gözlemlenecek gezegenler

Celestron NexStar 8 SE İle Gözlemlenecek Gezegenler

Bu teleskoba sahip bir insan, illa profesyonel bir gözlemci olmak zorunda değildir. Çünkü teleskobun donanımsal özellikleri, elektronik aksamlardan oluşmakta ve Go-To motorundan kontrol edilmektedir. Ayrıca teleskobun gök cisim bulma motorunda da, yaklaşık 300.000 kadar koordinat bulunmakta ve 100.000 kadar gök cisminin listesi bulunmaktadır.
celestron nexstar 8 se yıldız kümesi

Celestron NexStar 8 SE Almalı Mıyım?

Piyasada bulunan en iyi teleskop olma özelliğini taşıyan NexStar SE serisi, Türkiye şartlarında alınacak bir teleskop değildir. Çünkü fiyatı hayli bir yüksek durumda. Eğer bütçeniz yetiyor ve evrendeki tüm gök cisimlerini izlemek istiyorum diyorsanız, Celestron NexStar 8 SE teleskobunu kaçırmayın derim. Şimdiden NexStar ile iyi gözlemler diliyorum…

2 yorum

Celestron NexStar 8 SE isimli teleskop konusunda baya araştırma yaptım. Ancak gerekli bilgiyi bu site haricinde görmemiştim çok teşekkür ederim.

Yanıtla

Biz teşekkür ederiz Mehmet bey :)

Yanıtla

Yorum Gönder