Meade Polaris 114 EQ Teleskop İncelemesi

Meade Polaris 114 EQ teleskop incelemesi

Meade Polaris 114 EQ Teleskop İncelemesi

Meade, Polaris serisini, orta düzey gezegen ve derin uzay gözlemleri için üretmiş olduğu, Alman kundaklı bir EQ teleskop ürünüdür. Teleskobun mercek kalitesi, yansıtmalı sistemler üzerine kurulmuş ve ışık toplama gücü sayesinde, derin uzay gözlemleri için mercekleri optimize edilmiş. Yani Meade Polaris 114 EQ teleskobu, iki çeşit gözlem seçeneğini kullanıcılarına sunuyor. Ve bu gözlem seçenekleri sayesinde, kaliteli denilebilecek bir düzeyde, size gözlem yapma fırsatı sunuyor.


Meade Polaris 114 EQ Özellikleri

Meade’nin Polaris serisi, diğer rakip markaların ürünlerine göre oldukça kaliteli bir malzemeden üretilmiş. Yani, teleskop ile gözlem yaptığınızda ürünün ne kadar kaliteli olduğunu ve gözlem yapma becerisini çok üst seviyede anlıyorsunuz. Ancak teleskobun göz mercekleri için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Çünkü göz mercekleri, Meade’nin üretmiş olduğu merceklerden değil ve bu göz mercekleri ile gözlem seviyesi, neredeyse çok kötü diyebilirim.

Meade Polaris 114 EQ’nun fiziksel özellikleri ise; gerçekten çok iyi bir durumda ve teleskobun kundak yapısı çok iyi bir şekilde monte edilmiş. Ayrıca teleskobun ölçümleri ise, eş değer markalar arasından en iyisi. Yani odak uzaklığı olsun, mercek kaliteleri olsun, diğer marka teleskoplar arasından çok üst seviyede bir kalite malzemesine sahip. Bunların yanı sıra teleskobun odak ölçüsü ve açıklıkları şöyle; odak uzaklığı 1000mm, açıklığı ise 114mm’dir.
Meade polaris 114 eq jüpiter gözlemi

Meade Polaris 114 EQ İle Gözlemlenecek Gezegenler

Teleskobun diyafram açıklığı, yaklaşık 4,5 inç bir değere sahip. Bu yüzden, Meade Polaris ile birçok gök cimsini ve derin uzay cismini sorunsuz bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Fakat her ne kadar 4,5 inç’lik bir değere sahip olsa da, ışık toplama gücü özelliğinin pasif kalması yüzünden, bazı gök cisimlerini net olarak gösteremiyor ve matlaşmalar meydana geliyor.
Meade polaris 114 eq ay gözlemi

Meade Polaris 114 EQ Almalı Mıyım?

Eğer amatör olarak gözlem yapmaktan sıkıldıysanız ve artık yeni bir teleskop almak istyiorsanız, Meade 114 EQ modelini kesinlikle öneriyorum. Fakat teleskobu almadan önce, Meade’nin diğer göz merceklerinden seçerek, daha iyi bir gözlem yapma fırsatı yakalarsınız.

Yorum Gönder