Orion 9851 SpaceProbe 130 EQ Reflektör Teleskop İncelemesi

orion 9851 spaceprobe 130 eq teleskop incelemesi

Orion 9851 SpaceProbe 130 EQ Reflektör Teleskop İncelemesi

Orion teleskopları, bu teleskobunda olduğu gibi, genellikle çok kaliteli ve ışık toplama güçleri inanılmaz seviyede olur. Ayrıca Orion markaları, piyasada kendini tanıtan ve profesyonel teleskoplar üreten nadir markalardan bir tanesidir. Orion 9851 SpaceProbe 130 EQ teleskobu da, bu kaliteli markanın; en üst seviyede yer alan, ışık toplama gücü muhteşem olan bir teleskop modelidir. Ve bu model ile, derin uzay gözlemi, gezegen gözlemi ve son olarak; orijinal renkleri ile bütünleşen galaksileri bile gözlemleyebilirsiniz.

Orion 9851 SpaceProbe 130 EQ Özellikleri

Orion marka teleskoplar genellikle, profesyonel teleskoplar üretmekte ve birçok etkinlikte boy göstermektedir. Bu yüzden Orion’un kaliteli teleskopları, SpaceProbe modelinde de çok iyi ve sağlam malzemelerden üretilmiş. Teleskobun en iyi parçalarından bir tanesi, reflektör olması, diyebilirim. Çünkü bir teleskobun reflektör oluşu, teleskobun içerisinde çift ayna olabilmesi açısından çok iyi bir özelliktir. Orion’unda bu serisinde çift ayna kullanması; gözlem açısından ve ışık toplama açısından çok iyi olmuş.

Ayrıca teleskobun gözlem yetenekleri de olağanüstü seviyede. Yani, odak uzaklığı ve açıklığı sayesinde, gök cisimlerini sorunsuz ve kendi doğal renkleri ile, yanıltılmadan gözlemleyebiliyorsunuz. Orion 9851 teleskobunun gözlem ve ölçüm özellikleri şöyle; odak uzaklığı 900mm ve açıklığı ise 130mm’ye tekabül ediyor. İnanın, bu özellikler; bir profesyonel teleskopta olması gereken en iyi rakamsal özelliklerdendir.
orion 9851 spaceprobe 130 eq ile gözlemlenecek gezegenler

Orion 9851 SpaceProbe 130 EQ İle Gözlemlenecek Gezegenler

Bu teleskop ile yurt dışında gözlem yapma fırsatı buldum ve açık hava şartlarında beni fazlası ile memnun etti. Hatta teleskobun elektronik aksamı sayesinde, yani gök cisim bulucusu sayesinde sadece göz merceklerinden cismi izlemekle yetindim. Eğer bu teleskobu alacaksanız ve ilk teleskobunuz olacaksa, gözünüzde fazla büyütmenize gerek yok. Çünkü kurulumu ve soketlerin birleştirilmesi çok kolay. Ayrıca gözlem yapmanız için, sadece elektronik aksamına koordinatları ve gök cisminin ismini aratmanız yeterli olacaktır.
orion 9851 spaceprobe 130 eq jüpiter

Orion 9851 SpaceProbe 130 EQ Almalı Mıyım?

Orion teleskopları, piyasada nadir şekilde bulunan teleskoplar arasındadır. Ve Orion bu teleskobunda da çok üst düzey bir ürün çıkarmış ve gözlem yeteneğini maksimum seviyede tutmuş. Ayrıca teleskobun fiziksel görünümüne de çok önem veriyorsanız; Orion 9851 teleskobu tam size göre diyebilirim.

4 yorum

hocam orion 130 eq mu yoksa celestron astromaster 114 eq mu? Ya da 2000-2500 tl bandında tavsiye edeceğiniz teleskop hangisidir.Bir de benim ilk teleskobum olacak evimin balkonundan ya da pencereden gözlem yapabilmem mümkün mü teleskopla?

Yanıtla

Merhaba,

Kalite olarak; iki markanın arasında dağlar kadar fark var. İyi bir gözlem ve uzun ömürlü bir teleskop istiyorsanız, Celestron Astromaster 114 EQ teleskobunu öneririm. Ayrıca, ilk teleskobum olacak demişsiniz. Eğer daha önce gözlem yapma fırsatınız olmadıysa, biraz daha başlangıç olan ürünlere yönelmenizde fayda var.

Başlangıç için önerdiğim teleskop; http://www.teleskoplar.org/2017/03/celestron-powerseeker-127eq-teleskop.html

İyi gözlemler.

Yanıtla

HOCAM CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. TELESKOPLA İLK GÖZLEMİM OLACAK ÖNCESİNDE DÜRBÜNLE BAKMIŞLIĞIM VAR. CELESTRON 127 EQ KONUSUNDA DA YAZDIM BİRAZ ÖNCE 114EQ İLE DEĞERLERİ AYNI HEMEN HEMEN AMA 600 TL FİYAT FARKI VAR.NEDEN BU FARK VAR SİZCE?

Yanıtla

Merhaba, bu sorunuzun cevabını; '' http://www.teleskoplar.org/2017/03/celestron-powerseeker-127eq-teleskop.html '' bu sayfada vermiştim.

Yine bahsetmek gerekirse; teleskopların içerisindeki iç ve dış malzeme yapısından fiyat artışı kaynaklanıyor.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Yorum Gönder