Orion GoScope 80mm Teleskop İncelemesi

orion goscope 80mm teleskop incelemesi

Orion GoScope 80mm Teleskop İncelemesi

Orion, GoScope olarak ürettiği ve masa teleskobu olarak bilinen kundak yapısıyla 80mm açıklığa sahip yeni bir teleskop ile karşımıza çıktı. Gerçekten teleskobun kundak yapısı çok iyi ve fiziksel malzemeleri de çok kaliteli maddelerden üretilmiş. Ayrıca teleskobun en önemli ayrıntılarından biri olan GoScope teknolojisi, teleskobun tamamen elektronik aksamlar sayesinde çalışmasına yarar sağlıyor. Yani Orion GoScope 80mm teleskobu ile yapacağınız gözlemlerde, teleskop otomatik olarak cisimleri buluyor, netlemesini ve ışık ayarını yaptıktan sonra, kullanıcıya sadece izlemek kalıyor. Bugüne kadar Orion markasının en iyi ve en özellikli teleskobu, GoScope 80mm diyebilirim.


Orion GoScope 80mm Özellikleri

Orion markasının son teknoloji ile seri üretime geçtiği GoScope 80mm teleskobu, yüzeysel ve fiziksel olarak çok dayanıklı yumuşak malzemelerden üretilmiş. Ayrıca dışı kadar içi de çok sağlam ve ağır darbelere karşı kuvvetli bir yapısı var. Ayrıca teleskobun mercek kaliteleri de, Orion markasının üretmiş olduğu fabrikalardan tahsil ediliyor. Yani teleskobun tüm malzemeleri Orion menşeili bir şekilde kullanıcıya sunuluyor.

Bunların yanı sıra Orion 80mm’lik teleskobunun açıklık ve odak uzaklığı gibi nesnel ölçüleri de çok iyi bir durumda. Teleskobun ölçüleri de iki çeşit gözlem yapabilme gibi bir avantaja sahip. Bildiğiniz gibi derin uzay gözlemleri ve gezegen gözlemleri, aynı şekilde gözlemlenemiyor ve bazı teleskopların ışık toplama gücü, iki çeşit gözleme yetmiyor. Fakat Orion bu teleskobunda, kullanıcılarını düşünerek mercek kalitelerini ve ışık toplama özelliğini en üst seviyelere taşımış durumda.

Orion’un ölçülerine gelecek olursak; GoScope teknolojisi ile beslenen teleskobun odak uzaklığı 350mm olup, açıklığı; isminden de anlaşılacağı üzerine 80mm gibi yüksek bir değere sahip. Aslında 350mm’lik odak uzaklığı, biraz daha yükseltilerek 700 ila 900 arasına çıkartılabilirdi.
Orion goscope ile gözlemlenecek gezegenler

Orion GoScope 80mm İle Gözlemlenecek Gezegenler

Orion, GoScope ile çok iyi bir teknolojik teleskop üretmeyi başarmış. Ancak, az önce yukarıda dediğim gibi; odak uzaklığı biraz daha yüksek tutulabilirdi. Çünkü 350mm’lik odak, gezegen gözlemlerinde uzak cisimleri matlaşarak görmemize ve renkleri seçemememize engel olacaktır. Onun dışında teleskop gerçekten canavar lakabını hak ediyor.

Not: Jüpiter gözlemi, Orion GoScope teleskobunun göz merceği ile değil, Plössl marka göz merceği ile gözlemlenerek eklenmiştir.
Orion goscope ile jüpiter gözlemi

Orion GoScope 80mm Almalı Mıyım?

Amatör gözlemciler için üretilmiş olan Orion 80mm’lik teleskop, yeni başlayanlar için çok basit kurulabiliyor ve sök-tak işlemlerinde zorlanmıyorsunuz. Bunun dışında, 350mm’lik odak uzaklığı yetmez ise, teleskobu alacağınız yerden daha kaliteli göz mercekleri alarak, teleskobun gözlem özelliğini güçlendirebilirsiniz. Odak uzaklığı dışında teleskobun hiçbir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Orion 80mm ile şimdiden iyi gözlemler diliyorum.

Yorum Gönder