Tasco Speciality 50/50 Teleskop İncelemesi

tasco speciality 50/50 teleskop incelemesi

Tasco Speciality 50/50 Teleskop İncelemesi

Tasco, ucuz ve haddinden daha pahalı teleskop türleri ile bilinen uyduruk marka imalatçısı diyebilirim. Çünkü, Tasco markasının bugüne kadar kaliteli bir ürün ürettiğini ve gözlem açısından hayal kırıklığına uğratmadığı tek bir teleskobu ile karşılaşmadım. Bu yüzden, bu markanın üretmiş olduğu optikal ürünler; malzeme yapısından tutun, tripodlarına kadar çok kötü bir şekilde dizayn edilmiş ve firmanın abartılı konuşmalarına değmeyecek kadar kötü bir teleskop üreticisi. Şimdi, Tasco Speciality 50mm / 50mm teleskobunun özelliklerine bakalım.

Tasco Speciality 50/50 Özellikleri

Tasco’nun speciality serisinde düşük rakamlar kullanılmış ve çocuklar hedef alınmış. Yani Tasco’nun 50mm’ye 50mm teleskobunda, çok kaliteli ve gözlem açısından çok iyi bir mercek kalitesi yok. Zaten çocuklara yönelik yapıldığı ve yanında mikroskop hediye edildiği bir teleskop için firma bu kadar uğraşmaz. Bu yüzden, Tasco’yu alacak olursanız ve çocuklarınıza hediye edecek olursanız, malzeme yapılarının sağlık açısından sorun oluşturacağını ve kalıcı hastalıklar bırakma ihtimalini göz önünde bulundurun.

Tasco 50/50 teleskobu ile gözlem yaptığımda, malzeme yapısı o kadar kötü ki, sanki teleskobu hafif bir darbede bükeceksiniz gibi bir ruh haline bürünüyorsunuz. Malzeme kalitesizliğinin yanı sıra, teleskobun çok büyük ve çok da kaliteli bir ölçü birimleri yok. Tasco Speciality 50/50 serisinin odak uzaklığı 50mm olup, mercek açıklığı tahmin ettiğiniz üzere 50mm’ye denk geliyor. Ayrıca bu odak uzaklığı ve açıklığı yüzünden, Ay’ı bile düzgün bir şekilde gözlemleyemiyorsunuz.

Tasco Speciality 50/50 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Odak uzaklığı ve açıklığının düşük tutulmasının sebebi; sanırım, teleskobun genel bütçesinden düşmek ve kullanıcıya daha pahalı bir ürün satmak. Çünkü bu odak ve açıklık ile, Ay’ı bile zar zor gözlemleme şansınız oluyor. Ayrıca teleskop ile gelen göz mercekleri de, umduğunuzdan daha kötü ve rezalet! Aşağıda vermiş olduğumu ve Tasco ile gözlemlediğim Ay fotoğrafını göreceksiniz. Eğer sizde Tasco ile gözlem yapacak olursanız; Ay’ı tam net haliyle değil, gök cisminin 3/1 kadar görebileceksiniz. Bunun nedeni; odak uzaklığının ve açıklığının gök cismini izlemesine yetmemesidir.
tasco speciality 50/50 ile gözlemlenecek gezegenler

Tasco Speciality 50/50 Almalı Mıyım?

Tasco teleskobunu, kendiniz için veya çocuklarınız için kesinlikle önermiyorum. Çünkü malzeme yapısının çok kötü olduğunu ve paranızın bu tür bir teleskoba gitmesini kesinlikle istemiyorum. Bu teleskobun parası kadar, Celestron’un veya Orion gibi markaların çok üst düzey ürünleri bulunmakta. Tasco’ya vereceğiniz para ile çok üst seviyede ve sağlıklı bir teleskop alabilirsiniz.

Yorum Gönder