2018 Ağustos Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Ağustos Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Ağustos ayı gök olayları, diğer aylara nazaran daha şiddetli geçecek ve evrenin en değerli taşları olarak bilinen Perseids meteor yağmuru başlayacak. Bu meteorlar, genellikle; Dünya’nın atmosferine diğer meteor yağmurlarından çok düşecek ve saatte 60 ila 100 arasında gözükebilecek. Ayrıca, Ağustos ayında Ay ışınları yeryüzüne fazla yansımayacağı için, Perseids meteorları çıplak gözle rahatça gözükecek.

2018 ağustos ayı gökyüzü olayları

Ağustos 2018 Gökyüzü Olayları

10 Ağustos: Önceki ayın evresinden yavaş yavaş çıkan Ay, Yeni Ay evresine geçiş yapmaya hazırlanacak ve yörüngesel olarak Dünya’ya milimetrelik yakınlaşmalar gösterecek.

11 Ağustos: Yeni Ay evresine tamamen geçen Ay, Güneş’in etkisi altında kalacak ve Kısmi Güneş Tutulması meydana gelecek. Bu tutulma sayesinde, Ay ve Güneş periyot uzunluğunda yavaş bir şekilde hareket edecek.

12 Ağustos: 12 Ağustos’ta meydana gelmesi beklenen Perseids meteor yağmuru, gece saatlerinde artış gösterecek ve gök bilimcilere göre; saatte 60 ila 100 arasında gözükebilecek. Gökyüzünde Ay ışınları ve Güneş ışınları olmayacağı için, çıplak göz ile kolayca izlenebilecek.

13 Ağustos: 13 Ağustos’ta da devam edecek Perseids meteorları, gece saatlerinde yavaş yavaş sona erecek ve 12 Ağustos’ta olduğu gibi kolayca izlenebilecek. 13 Ağustos’ta azalan meteorlar, saatte 10 ila 30 arasında gözükecek.

Perseids meteorları

17 Ağustos: Gün batımından sonra Venüs, Güneş’e eğik bir şekilde yörüngesinde süzülecek. Yörüngesel eğik açısı ise 45.9 derece olarak, Güneş ışınlarını eğik şekilde yeryüzüne alacak.

26 Ağustos: Dolunay’a tamamen giren Ay, yeryüzünden en parlak şekilde izlenebilecek.

27 Ağustos: Dolunay evresinde olan ve Dünya’ya uzak bir şekilde yörüngesinde süzülen Ay, 27 Ağustos sabahına ise tekrar gökyüzünde gözükebilecek.

30 Ağustos: Merkür gezegeni, önceki aya nazaran daha az bir derecede Güneş’e eğik olacak. Yaklaşık eğiklik derecesi 18.3 olarak gözlemlenmiştir.

Yorum Gönder