2018 Aralık Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Aralık Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Aralık ayı gök olaylarında, Geminids meteor yağmuru ve Ursids meteor yağmuru fazlası ile görülecek ve böylece, gökyüzünde muhteşem bir meteor yağmuru başlayacak. 13 ila 14 Aralık’ta başlayacak meteor yağmurları, 21 ila 22 Aralık’ta sona erecek. Ayrıca, Ay ve gezegenlerde de farklılaşmalar ve yörüngesel değişiklikler gözlemlenecek.

Aralık 2018 gökyüzü olayları

Aralık 2018 Gökyüzü Olayları

7 Aralık: Kasım ayının dolunayını geride bırakan Ay, Aralık ayının yeni evresine geçiş yapacak ve gökyüzünde hilal şeklinde doğacak.

13 Aralık: Geminids meteorları, diğer meteorlardan daha çok gökyüzünde görünecek ve saatte 60 ila 100 arasında gözlemlenebilecek. Ayrıca, 7 Aralık’ta Ay ışınları yeryüzüne fazla yansımayacağı için, meteorlar kolay bir şekilde, yani çıplak göz ile izlenebilecek.

14 Aralık: Geminids meteor yağmuru, 13 Aralık’ta olduğu gibi 14 Aralık’ta da etkisi koruyacak ve saatte 20 ila 40 arasında izlenebilecek. Ancak, Ay ışınları sebebi ile bazı meteorlar gözükmeyecek.

Aralık 2018 meteor yağmuru

15 Aralık: Merkür, Güneş ile aynı periyotta bulunacak ve 21.3 derece eğik açı uzantısına girecek.

21 Aralık: Güneş, Aralık ayının gündönümünü Dünya’ya ışınları ile iletecek ve kıtalar arasında ilk kış günü veya ilk yaz günü başlayacak.

22 Aralık: Aralık ayının dolunayı gökyüzünde meydana gelecek, deniz seviyeleri yükselerek gelgitlerde fazlalık meydana gelecek. Böylece dolunay ve ışınları, Dünyadan daha net gözükebilecek.

24 Aralık: Aralık ayının sonlarına doğru gerçekleşecek Ursids meteorları, saatte 40 ila 50 arasında gözükecek. Ancak, dolunaydan yeryüzüne düşen Ay ışıkları sebebi ile çıplak göz ile izlenemeyecek.

Yorum Gönder