2018 Ekim Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Ekim Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Ekim ayı gök olayları, iki adet meteor yağmuru ile başlayacak ve bu ay, meteor yağmurlarının etkisi altında geçecek. İlk önce Draconids meteor yağmuru başlayacak, hemen ardından, Orionids meteor yağmuru başlayacak. Ayrıca bu Ekim ayında, gezegenler arasında herhangi bir kavuşum veya yakınlaşma olmayacak.

Ekim 2018 gökyüzü olayları

Ekim 2018 Gökyüzü Olayları

8 Ekim: Draconids adı verilen gök olayı, 8 Ekim’den itibaren Dünyadan izlenebilecek ve Draconids meteor yağmuru, saatte 10 ila 30 arasında gözlemlenebilecek.

9 Ekim: Yavaş yavaş Dünya üzerinden çekilen Draconids meteorları, 9 Ekim itibari ile Dünya’dan izlenmeyecek. Fakat Ay, Yeni Ay evresine geçiş yaparak, Ekim ayında rahat bir şekilde izlenecek.

10 Ekim: 10 Ekim gecesinden itibaren, Ay’ın parlaklığı evre sebebi ile gökyüzünden zor görüleceği için galaksi ve derin uzay gök cisimleri çıplak göz ile yıldız büyüklüğünde gözükebilecek.

21 Ekim: Orionids meteor yağmuru, 20 Ekim’de başlayacak fakat, Ay’ın ve Güneş’in parlaklığı sebebi ile gözlemlenemeyecek. Ancak, 21 Ekim’de doğal ışıklar gökyüzünde olmayacağı için saatte 40 ila 60 arasında meteor görülebilecek.

samanyolu ve yıldızlar

22 Ekim: 22 Ekim’de de gözükecek meteorlar, 22 Ekim gecesinde tamamen bitecek.

23 Ekim: Uranüs, yörüngesini değiştirecek, Güneş ışınları gezegene dik bir açı ile gidecek. Yani, Dünya’nın gökyüzünden parlak bir şekilde izlenebilecek.

24 Ekim: 24 Ekim’den itibaren Ay, dolunayı yaşayacak ve gelgitler başta olmak üzere, birçok denizde yükselmeler meydana gelecek.

Yorum Gönder