2018 Eylül Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Eylül Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Eylül ayı gök olayları, Neptün ve yörüngesinde süzülen; Ay, Güneş gibi gök cisimleri içerisinde olacak. Neptün, Dünya’nın gökyüzünden kolay bir şekilde izlenebilecek ve 7 Eylül’den itibaren Neptün, gökyüzünde parlayan en büyük yıldız olarak gözükebilecek. Güneş ve Ay’da ise, önceki aylara nazaran değişiklikler fazla olmayacak.

Eylül 2018 gökyüzü olayları

Eylül 2018 Gökyüzü Olayları

6 Eylül: Mavi renkteki büyük gezegenlerden olan Neptün, yavaş yavaş yörünge açıklığını değiştirecek ve Dünya’nın yörünge düzenine girmeye hazırlanacak.

7 Eylül: Dünya’nın yörünge düzenine, uzantısına giren Neptün, gökyüzünde parlak yıldızlar arasından rahatlıkla seçilebilecek.

8 Eylül: En parlak halini alan Neptün, 8 Eylül’de yine gökyüzü semalarında gözükecek ve Güneş’in batması ile tekrardan en parlak haline geri dönecek. Teleskoplar ve dürbünler yardımı ile önceki gözlemlerine nazaran daha büyük gözükecek.

9 Eylül: Yeni Ay evresinde olan doğal uydu Ay, Güneş ile aynı periyotta bulunduğu için gece saatlerinde gökyüzünde zorlukla gözükecek. Zorlukla gözükmesinin sebebi ise; Ay’ın periyotunda bulunan Güneş ışınlarının Ay’a dik açı ile gelmesidir.

2018 yıldız kümeleri

15 Eylül: Güneş’in periyotundan çıkan Ay, tekrar eski yörüngesel uzantısına devam edecek ve böylece gökyüzünde tekrar gözükebilecek. 15 ila 20 Eylül arasında, Ay en parlak halini alacak.

23 Eylül: Eylül ekinoksu gerçekleşecek olan 23 Eylül’de, kıtalar arasında eşit şekilde dağılan mevsimsel bir olay gerçekleşecek. Bu mevsimsel olay, ekinoks olarak adlandırılan ve kıtalar arasında eşit şekilde gece ve gündüz yaratan bir çeşit coğrafik gündür. Bu günün etkisi, sadece 1 gündüz ve 1 gece olarak sürecektir.

25-26 Eylül: 25’inde dolunay evresine hazırlanan Ay, 26 Eylül’de gökyüzünden dolunay şeklinde yükselecek. En parlak halini ve mavi yüzeyi gökyüzünden izlenebilecek.

Yorum Gönder