2018 Haziran Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Haziran Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Haziran ayında yaşanacak gök olayları, Güneş ve Jüpiter arasında yörüngesel olarak yaşanacak. Ayrıca, Haziran ayının gelmesi ile, birçok kıtada Güneş öğlen saatlerinde tepeden en sıcak hali ile ışınlarını yeryüzüne gönderecek. Dünya’nın bazı kıtalarında ise; Güneş, yörüngesel olarak koordinat değiştireceği için, belli bölgelerde ilk kış ayına girişini yapacak.

2018 haziran ayı gökyüzü olayları

Haziran 2018 Gökyüzü Olayları

7 Haziran: Mayıs ayının etkisinden çıkan Ay, yeni ay evresine ilk defa Haziran ayında girecek ve Güneş ile birlikte tekrar aynı yörüngesel koordinatta ilerleyecek.

13 Haziran: Yeni ay evresine tamamı ile geçiş yapan Ay, kendi yörüngesine geçiş yapacak ve sönük bir şekilde gece gözlemlenemeyecek. Ayrıca, gece gökyüzünde olmayan Ay sayesinde, derin uzay cisimleri rahatlıkla gözlemlenecek.

20 Haziran: Güneş’in ilk gündönümünü yaşatması beklenen 20 Haziran’da, Dünya’nın kıtalar arasındaki mevsimsel değişmeler yaşanacak. Dünya’nın bir kısmı yazı, bir kısmı ise kış aylarına giriş yapacak.

Samanyolu galaksisi

21 Haziran: Gündönümünü en iyi hissettiren 21 Haziran’da, Dünya’nın yarımküresi kısmi bir şekilde yaz ayına girecek ve ilk Güneş ışını doğudan kıtalara yansıyacak.

27 Haziran: Jüpiter ve Satürn, Dünya’nın gökyüzünden kavuşum olacak şekilde yan yana dizilecek. Ay’ın hemen sağ tarafında yer alan iki devasa gezegen, Ay ışınları sebebi ile çıplak göz ile zor bir şekilde gözükecek.

28 Haziran: Dolunay evresine geçiş yapmaya çalışan Ay, ilk kez kendi yörüngesine Dolunay’a geçiş yapacak ve Ay ışınları doğrusal bir şekilde yeryüzüne ulaşacak.

30 Haziran: Tamamen dolunay evresine geçen Ay, gelgitlerin artmasına sebep olacak ve Dünya’dan en uzak konumda olacak.

Yorum Gönder