2018 Kasım Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Kasım Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Kasım ayı gök olayları, yine meteor yağmuru ile başlayacak ve Dolunay evresi ile bitecek. Ayrıca, diğer aylara nazaran bu ayda da iki adet meteor yağmuru gerçekleşecek. Bu meteor yağmurları; Taurids meteor yağmuru ve Leonids meteor yağmuru olarak kayıtlara geçecek.

Kasım 2018 gökyüzü olayları

Kasım 2018 Gökyüzü Olayları

5 Kasım: Taurids meteor yağmuru, Kasım ayına özel bir şekilde Dünya’nın yörüngesel periyotuna girecek. Böylece, yeryüzünden kolay bir şekilde izlenecek meteor yağmuru, diğer meteor türlerine nazaran daha az gerçekleşse de saatte 5 ila 10 arasında görülebilecek.

6 Kasım: Taurids meteorları, 6 Kasım’da yavaş yavaş etkisini kaybederek, Dünya’nın yörüngesinden uzaklaşırken, Merkür gezegeni ise Güneş’e eğik bir çizgi de süzülecek. Böylece Merkür, Güneş’e olan normal periyotunu geçici olarak kaybedecek ve 23.3 derece eğik bir yörünge izleyecek.

7 Kasım: Ay, Ekim ayının etkisinden çıkmaya hazırlanacak. Yeni Ay evresine geçecek ve tamamen Kasım ayına bağlı olarak gökyüzünde izlenebilecek.

8 Kasım: Ay, evresini tam olarak 8 Kasım’da tamamlayacağı için, gökyüzünden sönük bir şekilde gözlemlenecek. Bu yüzden, Ay ışınları da yeryüzünde fazla olmayacağı için, teleskoplar veya dürbünler ile derin uzay gözlemleri yapılabilecek.

Meteor yağmurları

17 Kasım: Leonids meteorları, 17 Kasım’da tam bir şekilde gözükecek ve saatte 15 ila 35 arasında görülecek.

18 Kasım: 18 Kasım’da da devam edecek Leonids meteor yağmuru, gece saatlerinde etkisini kaybederek, artık izlenemeyecek ve meteor yağmuru sona erecek.

22 Kasım: Dolunay’a hazırlanan Ay, gelgitlerin yavaş yavaş artmasına sebep olacak. Fakat, tam dolunay 23 Kasım’da gözükecek.

23 Kasım: 22 Kasım’da artan gelgitler, 23 Kasım’da daha da fazla artacak ve artık Ay, tam şekilde ve parlak bir şekilde Dolunay evresine girecek.

Yorum Gönder