2018 Nisan - Mayıs Aylarında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Nisan - Mayıs Aylarında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 senesinin Nisan ve Mayıs aylarında ki gök olayları, Lyrids olarak bilinen meteor yağmuru ile başlayacak ve kuyruklu yıldızlardan kopan küçük gök taşları, Dünya’nın atmosferi ile birleşerek gökyüzünde muhteşem kıvılcımlar çıkartacaklar.

2018 nisan - mayıs gökyüzü olayları

Nisan ve Mayıs 2018 Gökyüzü Olayları

16 Nisan: Gökyüzünde normalden biraz büyük gözükecek Ay ve Güneş, aynı periyotta bulunacak ve Ay’ın ışınlarını engelleyecek olan Güneş, Dünya’dan milimetrelik uzaklaşacak.

22 Nisan: Lyrids meteor yağmurları, 22 Nisan’ın gece yarısı başlayacak ve saatte 40 ila 60 arasında meteor gözlemlenebilecek.

23 Nisan: Devam eden Lyrids meteorları, 23 Nisan gecesinde sona erecek ve hemen ardından, ilk çeyrek Ay gökyüzünde belirecek.

29 Nisan: Jüpiter, Güneş’e olan periyotsal eğimini biraz daha bozacak ve yaklaşık 27 derecelik eksene göre hareket edecek. Ekseninin 27 derecede sürdüren Jüpiter, Güneş’ten aldığı ışınları, doğal uydularına bir müddet iletemeyecek.

30 Nisan: Güneş ve Ay, yörünge periyotlarına dönecek ve Güneş ışınları, Ay’ın tüm yüzüne vurarak, Dolunay meydana gelecek. 30 Nisan’daki dolunay, her ülkeden gözükebilecek.

Lyrids meteor yağmuru

6-7 Mayıs: Eta Aquarids meteorları olarak bilinen gök taşları, saatte 10 ila 20 arasında izlenebilecek. Ancak, Dolunay’ın oluşturacağı ve Dünya’ya yansıtacağı ışınlardan dolayı, meteor yağmuru tam anlamıyla izlenemeyecek. Eta Aquarids, 6 ve 7 Mayıs boyunca sürecek.

9 Mayıs: Jüpiter, Dünya’ya yörünge periyotu olarak en fazla yakınlaşmasını yaşayacak. Ve Güneş ışınlarını tam alacak Jüpiter, Dünya’nın gökyüzünden en parlak yıldız olarak seçilebilecek.

15 Mayıs: Ay, yeni ay evresine geçiş yaparak, bir sonraki evresinin geçişine hazırlanacak. Ayrıca, yeni ay evresine geçiş yapacak olan Ay, birçok ülkeden gözükmeyecek.

29 Mayıs: Ay, Dünya’nın ters tarafında yer alacak ve yüzü tamamen parıldayacak. Ayrıca, ilkbahar çiçekleri, bu Ay ile birlikte açacak.

Yorum Gönder