2018 Ocak Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Ocak Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

Ocak 2018 yılı gök olaylarında, diğer gök olaylarına nazaran daha çok kavuşum olacak ve Ay’da meydana gelen değişiklikler çıplak göz ile rahat bir şekilde gözlemlenebilecek. Ocak Ayında gerçekleşecek ve genellikle gezegenler arasında kavuşumlar meydana getirecek gök olayı, en şiddetli Dolunayı da bu ayda yaşayacak.

2018 ocak gök olayları

Ocak 2018 Gökyüzü Olayları

1 Ocak: Jüpiter, Güneş’ten yaklaşık olarak 22.7 derece eğik bir konumda yörüngesine devam edecek ve Güneş’in batı noktasından itibaren tekrardan eski yörüngesine girecek. Jüpiter’in 22.7 derece eğik periyotu ise, Dünya’dan orta dereceli parlak yıldız olarak gözükebilecek.

2 Ocak: Ay, normal konumlarında periyotuna devam edecek. Gece saatlerine doğru Dünya’nın ters yüzüne geçecek olan Ay, Güneş ışınlarını düz bir şekilde alacak ve Ay’ın karanlık yüzü, Dolunay etkisi ile parıldayacak.

3 Ocak: Saatte 5 ila 20 arasında gözlemlenecek Quadrantids meteorları, 2018’in en büyük gök olayları arasında. Ay’ın periyot yörüngesini izleyecek olan Quadrantids meteorları, 3 Ocak’tan itibaren gece saatlerinde gökyüzünü parıltacak ve gece 3-4 suları gibi kesilecek.

4 Ocak: Ay, Dolunay evresinin en şiddetli gününü 4 Ocak’tan itibaren yaşayacak ve Dünya’ya milimetre boyutunda yaklaşacak. Yaklaşmasının ardından, gelgitlerde artış gözükecek.

17 Ocak: Yeni Ay evresine geçişini tamamlayacak olan Ay, Güneş ile aynı periyota denk gelecek ve geceleri Ay gözlemlenemeyecek. Ay, tekrardan eski konumuna 17 ila 18 Ocak gibi geri dönecek.

18 Ocak: Yeni Ay evresini tamamlayan Ay, Dünya’dan yaklaşık 1.000 kilometre uzaklaşacak.

31 Ocak: Ay, Dünya’nın ters tarafından ışınlarını yayacak ve Ay’ın yüzü yeryüzünden net bir şekilde izlenebilecek. Ayrıca, 30 – 31 Ocak gibi Mavi Ay gökyüzünde belirecek.

Yorum Gönder