2018 Şubat - Mart Aylarında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Şubat - Mart Aylarında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Şubat ve Mart aylarının gök olayları, genellikle Ay ve gezegen kavuşumları arasında olacak. Ayrıca, Mart ayında beklenen Güneş ve Jüpiter’in yaklaşması da, Dünyadan rahat bir şekilde gözlemlenebilecek. Mars gezegeni ise, gökyüzünde en parlak yıldız olarak Ay’ın hemen altından çıplak göz ile görülebilecek.

2018 şubat mart aylarında gerçekleşecek gök olayları

Şubat ve Mart 2018 Gökyüzü Olayları

15 Şubat: Ay ve Güneş, aynı periyot üzerinden süzülerek, yörüngelerini birleştirecekler. Ay’ın önüne geçecek olan Güneş, geceleri Ay ışınlarını engelleyeceği için, yıldız kümeleri vb. derin uzay cisimleri rahatlıkla dürbünler ve teleskoplar ile gözlemlenebilecek.

16 Şubat: Şubat’ın ortalarına doğru gerçekleşecek Kısmi Güneş Tutulması, birçok ülkeden izlenebilecek ve Güneş, Ay filtreleri sayesinde rahatlıkla görülebilecek.

2 Mart: Güneş ışınları, Ay’a dik bir konumda gidecek ve Ay’ın yüzü tamamı ile parıldayacak. Ay yüzeyine yansıyan Güneş ışınları, Dünyadan sönük(koyu) bir şekilde gözükecek.

15 Mart: Merkür ve Jüpiter gezegenler, Güneş’in periyot yörüngesine girecek ve Güneş’e 18.4 eğik açı ile kavuşum yaşacaklar.

17 Mart: Yeni Ay evresine girecek olan doğal uydu Ay, Güneş’in arkasında kalacak ve yörüngesini eğik bir açı ile tamamlayacak. Güneş’in arkasında kalan Ay, yörünge sebebi ile Dünyadan geceleri sönük bir şekilde izlenebilecek.

20 Mart: 20 ve 21 Mart’ta gerçekleşecek olan ekinoks, Dünya geneline eşit miktarda yayılacak ve böylece, Dünya kıtalarında eşit bir şekilde gündüz-gece yaşanabilecek. Ayrıca, kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken, diğer yarımkürede ilk sonbahar yaşanacak.

31 Mart: Güneş ve Ay, yörüngesel olarak Dünya’nın ters yörüngesinden görünecek. Güneş ışınları sebebi ile Ay, Mavi Ay olarak adlandırılan evreye geçecek. Kısmı şekilde de olsa, Dünyadan gözükebilecek.

Yorum Gönder