2018 Temmuz Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Temmuz Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2018 Temmuz ayı gök olayları, Delta meteor yağmurları ile sona erecek ve genellikle; Güneş, Jüpiter, Ay arasında kavuşumlar meydana gelecektir. Bu kavuşumlar, gökyüzünden parlak ve rahat bir şekilde gözükecek, teleskoplar veya dürbünler yardımı ile normalden daha yakın bir şekilde gezegen kavuşumları izlenebilecek.

Temmuz 2018 gökyüzü olayları

Temmuz 2018 Gökyüzü Olayları

12 Temmuz: Merkür gezegeni, Temmuz ayına eğik bir açı ile başlayacak ve periyot olarak 26.4 derece eğik bir açı izleyecek. Bu açının gök olayına etkisi, Merkür ve Venüs arasında yaşanacak, iki gezegen arasında gündoğumları ve günbatımları 1’er saat uzayacak.

13 Temmuz: Yeni ay evresine geçiş yapacak Ay, 13 ve 14 Temmuz en parlak hali ile gökyüzünde meydana gelecek.

14 Temmuz: Parlaklığı gece saatlerinde düşen Ay’ın ardından, Güneş’te ise kısmi bir şekilde tutulma gözükecek. Ne yazık ki bu tutulmayı birçok ülke izleyemeyecek.

Temmuz gökyüzü olayları

27 Temmuz: Ay, Dolunay’ı tam 27 Temmuz sabahı yaşayacak. Ardından, tüm ülkelerde ve tüm şehirlerde parlak bir şekilde izlenebilecek. Ayrıca, gelgitlerde artış da bekleniyor.

29 Temmuz: Ay’da meydana gelecek Toplam Ay Tutulması yani umbra, meydana gelecek. Ay, gökyüzünde en sönük halini yaşayacak ve Dolunay evresinden çıkmaya başlayacak.

29-30 Temmuz: Delta Aquarids meteor yağmurları, 29 ve 30 Temmuz arasında gözükecek. Dünya’nın atmosferinden geçmeyi başaran birçok gök taşı, saatte 40 ila 60 arasında izlenebilecek.

Yorum Gönder