2019 Haziran Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Haziran Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Haziran ayında gerçekleşecek gök olayları, gezegen kavuşumları ve Güneş, Ay arasında yaşanacak. Haziran ayında beklenmeyen meteor yağmurları da, Temmuz ayının ortalarına doğru gerçekleşecek. Ayrıca, birçok gezegen yörüngesel uzantı yaşayacak.

Haziran 2019 gökyüzü olayları

Haziran 2019 Gökyüzü Olayları

3 Haziran: Mayıs ayının dolunay evresinden çıkan Ay, Haziran ayının yeni ay evresine tamamen geçiş yapacak. Ay’ın yüzü, yeryüzünden sönük bir şekilde gözükecek ve derin uzay cisimleri, teleskoplar, dürbünler yardımı ile ışıksız bir şekilde gözlemlenecek.

10 Haziran: Dünya’ya yörünge ve milimetrelik yakınlaşmalar yapacak Jüpiter gezegeni, yeryüzünden çıplak göz ile izlenebilecek. Ayrıca, 10 Haziran gecesinde Jüpiter, gökyüzündeki en parlak yıldız olacak.

17 Haziran: Haziran ayının dolunayı, 17 ila 20 Haziran arasında yaşanacak. Ay’ın yüzü, dolunay evresinde olduğu için en parlak dönemini yaşayacak.

samanyolu gök olayları

21 Haziran: 21 Haziran’dan itibaren başlayacak yaz evresi, Güneş’in ışınları sayesinde tüm kıtaları aydınlatacak ve birçok ülke, yaz evresine geçiş yapacak. Yaz evresi, astronomi dilinde ‘’haziran gündönümü’’ olarak bilinmektedir.

23 Haziran: Merkür, Güneş’in yörünge uzantısında yer alacak ve 25.2 derecelik eğik açı ile Güneş’in yörüngesini tamamlayacak. Ayrıca, 23 ila 24 Haziran’da gökyüzünden Merkür çıplak göz ile gözlemlenebilecek.

Yorum Gönder