2019 Nisan - Mayıs Aylarında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Nisan - Mayıs Aylarında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Nisan ve Mayıs ayı gök olayları, meteor ayları olarak gerçekleşecek ve gökyüzünde Lyrids meteorları, Eta Aquarids meteorları gözlemlenecek. Ayrıca, Nisan ve Mayıs aylarında da gezegen kavuşumları olmayacak, genellikle Nisan ve Mayıs aylarında; Ay ve Merkür cisimlerinde yörüngesel olarak değişiklikler gözlemlenecek.

nisan ve mayıs 2019 gökyüzü olayları

Nisan ve Mayıs 2019 Gökyüzü Olayları

5 Nisan: Mart ayının dolunay etkisinden çıkan Ay, Nisan ayının yeni ay evresine geçiş yapacak ve Güneş’e batı yönünde milimetrelik yakınlaşmalar yaşayacak.

11 Nisan: Merkür ve Jüpiter, yaklaşık 27.7 derecelik eğik açı ile, Güneş’e batı yönünde gözükecek. Ayrıca, Jüpiter’in doğal uyduları da Güneş’e batı yönünden gözükecek.

19 Nisan: Nisan ayının sonlarına doğru gerçekleşecek dolunay, tüm kıtalardan ve ülkelerden görülecek. Ayrıca, 2019’un en parlak Ay’ı olarak gökyüzünden izlenebilecek.

22-23 Nisan: Lyrids meteorları, 22 ve 23 Nisan günlerinde gökyüzünden izlenebilecek. Saatte yaklaşık 50 ila 60 meteor gözükecek ve 2019’un ilk meteor yağmuru olacak.

Lyrids meteor yağmuru

4 Mayıs: Nisan ayının dolunay evresinden çıkan Ay, Mayıs ayının ilk evresine geçecek ve böylece, yeni ay evresine girecek. Ayrıca Ay, gökyüzünde en sönük halini yaşayacak.

6-7 Mayıs: Eta Aquarids olarak bilinen ve saatte 40 ila 70 arasında gözlemlenecek meteor yağmuru, tüm kıtalardan rahatlıkla izlenebilecek.

18 Mayıs: Mayıs ayının dolunayı, önceki aylara nazaran daha sönük gerçekleşecek ve tüm kıtalardan gün boyu izlenebilecek.

Yorum Gönder