2019 Ocak Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Ocak Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Ocak ayında yaşanacak gök olayları, 2018’ten sonra en önemli gök olayları arasında geçiyor ve 2019 senesinde gerçekleşecek meteor yağmurları, astronomi alanında çok büyük bir önem arz ediyor. Çünkü, 2019’un meteor yağmurları, daha şiddetli ve Dünya’ya yakın kuyruklu yıldızlardan geliyor.

Ocak 2019 gökyüzü olayları

Ocak 2019 Gökyüzü Olayları

3 Ocak: Quadrantids meteor yağmuru, 3 Ocak’tan itibaren gökyüzünde görülecek ve saatte 40 ila 50 arasında çıplak göz ile görülebilecek. Ayrıca, Quadrantids meteorları; Ocak ayı boyunca devam edecek. Yani, Ocak ayının sonuna kadar az da olsa meteorlar gökyüzünden izlenebilecek.

4 Ocak: Quadrantids meteorlarının şiddeti 4 Ocak’ta da sürecek ve meteor düşme oranları %20’lik dilimlerle azalacak. Ocak ayının sonuna doğru, gökyüzünde görülen meteorlar, saatte 5 ila 8 arasında değişecek.

6 Ocak: Ay, yeni ay evresine tamamen geçiş yapacak. Venüs ise, batı yörüngesinden eğik bir şekilde yörüngesine devam edecek. Dünya’nın yörünge düzeyinde süzülecek Venüs, 6 Ocak gecesinde gökyüzünde en parlak yıldız unvanını alacak. Ayrıca, dürbünler ve teleskoplar ile temiz bir Venüs gözlemi de 6 Ocak’ta kesin olacak.

Quadrantids meteorları ve samanyolu

6 Ocak: Ay ve Venüs’ün ardından, 6 Ocak’ta gerçekleşecek; Kısmi Güneş Tutulması, birçok ülkeden hilal şeklinde izlenebilecek. Tutulmanın gerçekleşeceği ve izlenebileceği en iyi ülkeler ise; Rusya ve Amerika olarak biliniyor.

21 Ocak: Yeni ay evresinden çıkan ve dolunay evresine geçen Ay, Dünya’nın ters tarafından yörüngesine devam edecek. Ay, 21 Ocak’tan itibaren, Dünya’ya milimetrelik yakınlaşmalar yaşayacak. Ayrıca, 21 Ocak’ta gerçekleşmesi beklenen en büyük olay; Tam Ay Tutulması olarak tahmin ediliyor. Ay, tutulma esnasında turuncu veya sarı renkte olacak ve gökyüzünden izlenebilecek.

22 Ocak: Venüs ve Jüpiter, 22 Ocağın sabah saatlerinde gezegen kavuşumuna girecek ve sabah saatlerinde, gökyüzünde en parlak iki yıldız olarak görülecek.

Yorum Gönder