2019 Şubat - Mart Aylarında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Şubat - Mart Aylarında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Şubat ve Mart aylarında gerçekleşecek gök olayları, genellikle; Ay üzerinde olacak ve yörüngesel olarak Güneş’in periyotunda bulunacak. Gezegenler ise bu aylarda, kavuşum vb. olaylar gibi etkenlerden uzak duracak. Ayrıca, Şubat ve Mart aylarında olası bir meteor yağmuru da beklenmiyor.

2019 Şubat ve Mart gökyüzü olayları

Şubat ve Mart 2019 Gökyüzü Olayları

4 Şubat: Ay yeni ay evresine geçişini yaparken, Güneş ile aynı periyotta bulunacak ve 4 ila 6 Şubat arasında Ay, gökyüzünde sönük bir şekilde görülecek.

19 Şubat: Dolunay evresine tam şekilde giriş yapan Ay, 19 Şubat’ta Dünya’ya en yakın konumunda olacak ve yeryüzünden büyük bir şekilde izlenebilecek. Ayrıca, dolunay evresinde olan Ay’ın yeryüzüne ışınları dik bir şekilde geleceği için, 19 Şubat’ta derin uzay cisimleri gözlemlenemeyecek.

27 Şubat: Merkür, 18.1’lik eğik açısı ile Güneş’in yörünge uzantısına girecek ve Dünya’dan en parlak yıldız olarak gözükebilecek. Sabah ve akşam saatlerinde, Merkür’ü çıplak göz ile gözlemleyebilirsiniz.

2019 yıldızlar

6 Mart: Şubat ayının etkisinden çıkan Ay, dolunay evresinde sonra Mart ayının yeni ay evresine geçiş yapacak. Gökyüzünde sönük şekilde gözlemlenecek olan Ay, ışınlarını yeryüzüne gönderemeyeceği için, derin uzay cisimleri, teleskoplar ve dürbünler ile gözlemlenebilir.

20 Mart: Mart ekinoksu, 20 Mart’ta yaşanacak ve belirli bölgelerdeki ülkeler, gündüz ve geceyi aynı anda yaşayacak.

31 Mart: 31 Mart’ta gerçekleşecek dolunay, 2019’un en parlak Ay’ı olacak ve tüm ülkelerden rahat bir şekilde izlenebilecek. Ayrıca 31 Mart’ta, gelgitlerde artış gözükebilecek.

Yorum Gönder