Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Dünya üzerinde bulunan yer kabuğu sayesinde, günümüzün ülkeleri ve sınırları belli olmuştur. Fakat bazı ülkeler, yüz konumu bakımından ve yeryüzü bakımından o kadar küçüktür ki, Dünya haritasında görebilmemiz imkansızdır. İşte dünyanın en küçük ülkeleri;

dünyanın küçük ülkeleri ve yüz konumları


Vatikan 
2017 verilerine göre; toplam 500 nüfusa sahip olan Vatikan, alan olarak da 0.44 km² ölçüme sahiptir.

Vatikan haritası

Monako
Bir şehir devleti olarak bilinen Monako, Akdeniz’in kıyı kesimlerinde yer almaktadır ve sayımlara göre; yaklaşık 38.000 nüfusa sahiptir. Ayrıca, Monako’nun alan ölçümü yaklaşık 2 km² olarak bilinmektedir.

Monako haritası

Nauru
Geçmiş kayıtlarda ada olarak bilinen Nauru, özgürlüğüne kavuştuğu için Nauru Cumhuriyeti olarak kayıtlara geçmiştir. Nauru Cumhuriyeti’nin 2017 tahminlerine göre; 19.000 nüfusu bulunmaktadır. Ayrıca bu ülke, 21 km² alana sahiptir.

Nauru haritası

Tuvalu
26 km² yüz ölçümüne sahip olan Tuvalu, Büyük Okyanus’un en büyük adaları arasında yer almaktadır. Ayrıca Tuvalu, Avustralya gibi büyük ülkelere komşudur.

Tuvalu haritası

San Marino
San Marino gibi gelişmiş ülkeler, mikro devletler olarak biliniyor ve avrupanın en iyi ülkelerinden biri olarak gösteriliyor. Ayrıca San Marino, 61,2 km² alana sahiptir. Ve İtalya’na komşu bir ülkedir.

San Marino haritası

Yorum Gönder