Evrenin Enleri Hakkında 10 İlginç Bilgi

Evrenin enleri hakkında 10 ilginç bilgi

Evrenin Enleri Hakkında 10 İlginç Bilgi

Tüm insanlık olarak, Dünya’nın enleri hakkında yeterli bilgiye sahibiz. Fakat, evrenin enleri hakkında sınırlı sayıda bilgimiz bulunmakta. Durum böyle olunca, birçok insanın aklında; Evrenin Enleri Hakkında Bilgiler sorusu kalıyor ve evrenin muhteşem denilebilecek gücündeki, etkileyici büyüklüklerindeki gök cisimlerini merak ediyoruz. İşte, evrenin enleri hakkında ilginç bilgiler şöyle;

- Güneş Sistemi içerisinde ve dışarısında, şuana kadar keşfedilen en büyük olmaya aday nehir; Titan’da bulunmuştur. Titan’da bulunan nehrin yaklaşık uzunluğu; 400 kilometre kadardır.

Titan nehri 400 kilometre

- Nasa’nın yıldız tarama teleskopları sayesinde keşfedilen en büyük yıldız, Andromedae-b isimli gök cismidir. Bu yıldız, Güneş’ten kitlesel ve kütlesel olarak 2,5 kat daha ağırdır ve Kappa yörüngesinde süzülmektedir.
Andromedae-b

- Güneş Sistemi içerisinde ve dışarısında yaşanılabilir yıldız kümeleri arayan bilim insanları, 100 yıl önce Mars’ın yüzeyinde; Evrenin Enleri denilebilecek bir buluş yapmışlardır. Mars’ın yüzeyinde gözlemlenen Olimpos Dağı, Dünya’nın daha doğrusu evrenin en büyükleri arasına girmiş bulunmaktadır.

Not: Olimpos Dağı, Dünya’da bulunan Everest Dağı’nın yaklaşık 3 katı kadar büyüklüğündedir.
Olimpos dağı

- Süpernova patlamaları, bilim insanları tarafından kayıt edilmekte ve bu patlamaların uzayda çıkarmış oldukları sesleri incelemektedirler. 1987 senesinde Dünya’dan tam 170.000 ışık yılı uzaklıktaki bir Süpernova’nın patlaması kayıt edilmiş, bu patlama, Güneş’in gezegenlere ulaştırdığı enerjiden tam 100 kat daha fazla radyasyon içerdiği raporlanmıştır.

- Hubble adlı uzay teleskobunun derin uzay cisimlerini gözlemlemesi sonucu görüntülediği bir galaksi türü bulunmaktadır. Bu galaksi, Nasa tarafından; 3C236 olarak isimlendirilmiştir. Ve evrende bilinen en büyük spiral galaksi olmaya aday bir gök cismidir.

- Her yıl Dünya’ya yaklaşan meteorlar artmakta ve geçmişten günümüze kadar Dünya’ya en çok yaklaşan gök cismi(meteor), 1994 XM1 olarak kayıt edilmiştir. Ve bu olay, 1994 senesinde bilim insanları tarafından incelenmiştir.

- Hubble’ın yapmış olduğu cüce yıldız gözlemlerinde Dünya’ya en yakın cüce yıldızı görüntülemiştir. Nasa’nın açıkladığı ve paylaştığı bilgilere göre; cüce yıldız, 4,20 ışık yılı uzaklıkta ve Proxima Centaur ismi verilmiştir.

- 2014 senesinde Güneş’in yüzeyinde meydana gelen bir Güneş Lekesi, daha önce hiç rastlanmamış şekilde kaydedildi ve bilim insanları bu deliğin boyutunu tam 237.600 kilometre olarak hesapladılar.

- Evrenin yıldız olarak en büyük gök cismi; UY Scuti adında ki yıldızdır. Bu yıldız, Güneş’ten tam 5 milyar tane içine alabilir ve kitlesel olarak oldukça ağırdır.
UY Scuti ve Güneşin karşılaştırılması

- Dünya’dan izlenilebilen ve çıplak göz ile gökyüzünde en parlak yıldız olarak bilinen gök cismi; Sirius takımyıldızıdır.

Yorum Gönder