Gizemli Nazca Çizgileri

Gizemli Nazca Çizgileri

Gizemli nazca çizgilerinin, ne zaman ve kimler tarafından çizildiği bilim insanları ve arkeologlar tarafından kesin olarak açıklanmamıştır. Fakat, bir grup ünlü arkeolog tarafından incelemeler ve araştırmalar sonrasında kesin olarak, İnka Uygarlığı tarafından çizildikleri belirlenmiştir. Ancak bilim insanları, bu kadar dev çizgilerin eski bir uygarlığa ait olmadıklarını ve astronomi veya gök bilim ile alakalı olduklarını dile getirmişlerdir. Uzun süren çalışmalar sonrasında bilgi toplayan araştırmacılar, çizgilerin normal bir toprağa değil, demiroksit maddesi bulunduran bir çeşit mineralli toprağa çizildiklerini bulmuşlardır. Ayrıca, toprağa çizilen çizgilerin ve sembollerin yaklaşık; M.Ö 200’li yıllarda çizildikleri açıklanmıştır.

3 parmak nazca çizgileri

Nazca Çizgileri Nasıl Oluşmuştur?

Nazca çizgilerinin oluşumu, bilim insanları tarafından; astronomi bilimi ve gök bilimi ile bağlantılı olduğunu savunmaktadır. Ayrıca, bilim insanlarının teknolojik ekipmanlar ile inceleme yaptığı çizgiler, ne yazık ki cevaplanmamış, yani kimler tarafından çizildikleri bulunamamıştır. Fakat, toprağın ve bölgenin iklim şekli incelendiğinde, yazıların, çizimlerin bugüne kadar gelmesi eski uygarlıkların çok gelişmiş olmasını vurguluyor.

Köpek nazca çizgisi

Nazca Çizgileri Ne Zaman Keşfedildi?

Kültürel açıdan ve Dünya Mirası açısından oldukça zengin olan Peru ülkesi, nazca çizgileri sayesinde adını sıkça duyuran ülkeler arasına girmiş bulunmakta. Arkeologlar tarafından Peru’da keşfedilen bu devasa ve ilginç semboller içeren çizgiler, ilk 1926 senesinde bir grup tarafından keşfedilmiştir. İlk önce arkeolog grubu incelemeler yapmıştır fakat, ekipmanları yeterli olmadığı için ABD, İngiltere ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerden arkeologlar Peru’ya gönderilmiştir. İncelemeler sonrasında kanıya varan ünlü arkeologlar, İnka Medeniyetine ait olduklarını ve bu çizgilerin M.Ö 200’lü yıllara ait olduklarını söylemişlerdir.

Maymun nazca çizgisi

Nazca Çizgilerinden Kaç Tane Bulunmakta?

Peru’da meydana gelen ve Dünyada bulunan en önemli arkeolog kazıları arasında gösterilen Nazca çizgilerinden, yaklaşık 12 adet devasa semboller bulunmakta. Sadece devasa çizgilerin yanı sıra, küçük ve orta boyutta mağara içlerine yapılmış insan figürleri ve astronot figürleri de yer almaktadır. Bilim insanları tarafından açıklanan rakamlara göre, devasa ve küçük çizgilerden tam 500’ü aşkın sembol bulunuyor.

Örümcek nazca çizgisi

Yorum Gönder