Gökkuşağı Hakkında Bilgiler

Gökkuşağı Hakkında Bilgiler

Gökkuşağı, geçmiş uygarlıklardan beri kayıtlara alınan ve paha biçilemez doğa olayları arasına giren, meteorolojik bir gökyüzü olayıdır. Ayrıca, eski uygarlıkların arşiv kayıtlarına ulaşıldığında ve incelendiğinde, gökkuşaklarının 7 katmandan oluştuğu ve yağmurlu, güneşli havalarda meydana geldiği yazmaktadır. Yani gökyüzünde ve yeryüzünde oluşan gökkuşakları, günümüzün hava şartlarında da aynı maddeciklere sahiptir.

Gökkuşakları hakkında bilgiler

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Bir gökkuşağının oluşumu, aslında Güneş ve yağmurlu bir havaya bağlıdır. Çünkü, gökkuşağının içerisinde bulunan ve hava akımı ile birleşen maddecikler, nemli yüzeyleri ile renklere bürünmekte, ve en önemlisi; Güneş ışığını yansıtmaktadırlar. Böylece, bulutlarda veya hava akımında bulunan ışık kaynakları, kırıldığı ve yansıdığı için meydana gelmektedir. Bu olayın meteorolojik dilindi ise anlamı, beyaz kuşaklar olarak bilinmektedir.

Gökkuşağı ve 7 renk

Gökkuşağı Hakkında İlginç Bilgiler

- Yunan mitolojisine göre; gökkuşağı, Hera tanrıçasının kullanmış olduğu bir renkli etek ve yağmurlu havalarda giydiği renkli bir elbisedir.

- Eski ve günümüzdeki teknolojiden uzak batı uygarlıkları, gökkuşağının oluşmasını bereket, umut ve şans getiren bir tanrı olduğuna inanır.

- Gökyüzünden yeryüzüne düşen yağmur damlaları eğer büyükse, gökkuşağında bulunan renkler daha canlı ve daha keskin gözükmektedir. Ayrıca, yağmur damlalarının büyüklüğüne göre, gökkuşağının gökyüzünde kalma süresi de artmaktadır.

Gökkuşakları

- Herhangi bir ülkede veya kıtada gökkuşağı görmek için, Güneş’i arkanıza almalısınız. Çünkü, Güneş ışınları yansıyacağı için, renkler belli olmayacak, gökkuşağı sönük bir şekilde gökyüzünde duracaktır.

- 15. ve 16. yüzyıllarda gökkuşağına takılan lakaplar, genellikle; yayları ve tanrıları işaret ediyordu.

- Türk kültüründe, gökkuşağına iki adet terim verilmiştir. Bu terimler, Alkım ve alakuşak olarak bilinmektedir.

Yorum Gönder