Mısır Uygarlığı Hakkında Kısa Bilgiler

Mısır Uygarlığı Hakkında Kısa Bilgiler

Mısır Uygarlığı, geçmişten günümüze kadar konuşulan ve bazı dosyaları halen gün yüzüne çıkmamış çok önemli uygarlıklar arasındadır. Bu uygarlığın bu kadar önemli ve gizemli olması, arkeologlara göre; zengin bir toplum ve kültürel değerlere önem vermesi olarak savunuluyor. Yani, Mısır Uygarlığında bulunan firavunlar veya krallar, Dünyada daha önce görülmemiş bir yeteneğe ve liderlik vasfına sahipler. Bu yüzden, uygarlıklarında bulunan birçok tarihi eserler ve önemli aksesuarlar, mimarileri dışında çok fazla çözülemiyor, sırları açığa çıkartılamıyor.

mısır piramitleri

Mısır ve Firavunlar Hakkında Bilgiler

- 1279 ve 1212 yılları arasında yaşamış ve hüküm sürmüş olan II. Ramses, Uygarlığın en büyük kralı, firavunu sayılmaktadır.

- Giza’da bulunan en büyük piramit, Mısır hükümdarlarının mezar merkezi olarak yapılmıştır ve M.Ö yapımına başlanmıştır. Piramitte bulunan tek bir taş blogu, yaklaşık 1 ton değerindedir.

- Mısır Uygarlığı’nda bulunan ve önemli insanların mumyalanma olayı, bazı insanlar tarafından hayvanlara da yapılmıştır ve hükümdarların evcil hayvanları da sahipleriyle birlikte mumyalanmıştır. Mumyalanan hayvanlara en iyi örnekler; kediler ve hükümdarlık köpekleridir.

Mısırda bulunan heykeller

- Antik Mısır Uygarlığı’nda bulunan çoğu kadın, günümüzün toplum eşitliklerinde bulunuyordu fakat, Mısır Uygarlığı’na rakip bazı uygarlıklarda bu durum böyle değildi. Kadınlar, erkeklerden sonra geliyor ve erkekler ile hiçbir eşitlikleri yoktu.

- Mısır ve piramitlerde yapılan arkeolog kazılarında, duvarlara resmedilen 800’ü aşkın dinsel semboller bulunmuştur. Bu sembollerde, Güneş ve diğer yıldızlarında bulunduğu nitelendirilmiştir. Ayrıca, Mısır Uygarlığı’nda bulunan birçok insan, 1000 kadar dine inanmış ve din adamları tarafından 1000 farklı din türemiştir.

- Mısır Hükümdarları ve yöneticileri, yanlarında sürekli köleler ile seyahat eder ve sivrisineklerden köleler yardımı ile kurtarılırdı. Çünkü, kölelerin üzerine doğal bal dökülüp, sivrisineklerin kölelerin üzerine gelmesi sağlanırdı. Bu durumu, Mısır’ın tüm hükümdarları yapmış ve arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılmıştır.

2. Ramses mumyası

- Mısır kültüründe, kadınlar gibi erkeklerde makyaja önem verir ve göz altlarına, yüzlerine farklı renklerde boyalar sürerdi. Bu durum erkeklerde, daha sağlıklı ve hastalıklara yakalanma oranını düşürdüğüne inanılırdı. Ayrıca, makyaj olayı tüm firavunlarda bilinmektedir.

Yorum Gönder