Nazi Sembolleri Nedir?

Nazi Sembolleri Nedir?

Adolf Hitler’in liderliğinde olan Sosyalist Almanya, bayraklarında ve üniformalarında bulunan birden çok amblemlerle, sembollerle bilinmekteydi. Özellikle askeri üniformalarda bulunan siyah haçlar ve kırmızı bantlar, nazi sembollerinin öncülüğünü oluşturmaktaydı.

Nazi bayrağı sembolü

Nazi Sembollerinin Anlamları

Genellikle siyah haç ve damgalı haçlar kullanan Nazi Almanyası, çoğunlukla 4 ana temelden oluşan bir sembol üzerine kurulmuştu. Bu sembol, zamanın Almanyasında ve üniformaların da sıkça bulunmaktaydı. İşte o nazi sembolleri ve anlamları;

Gamalı Haç

Gamalı haç, Hitler’in emri üzerine verilmiş ve askeri üniformalara basımı yapılmıştır. Aslında Hinduizm’in bir sembolü olarak bilinir. Ancak Nazi Almanyası, Svastika olarak bilinen sembolü kullanmış ve devletin önemli sembolleri arasına koymuştur.
Gamalı haç nedir?

Demir Haç

22 adet şekli bulunan demir haçın, yine Hitler’in emri üzerine askeri üniformalara madalya olacak şekilde imalatını vermiştir. Ve Nazi Almanyasının Hitler döneminin başında kullanılmış, yıkımından 2 sene önce yürürlükten kalkmıştır.
Demir haç nazi

Schutzstaffel Sembolü ( Koruma Timi )

Hitler’in kişisel eşyalarını ve kendisi koruyacak askerlere verdiği, taktığı madalya şeklindeki çift semboldür. Genellikle bu sembol, 1. sınıf komutanlara ve 2. sınıf komutanlara verilmekteydi. Ayrıca, sembolün çizimini Adolf Hitler yapmıştır.
Schutzstaffel nazi sembolü

Siyah Askeri Üniforma (SS Sembolü)

Nazi Partisi ve kurul üyeleri tarafından çıkartılan üniformada, yaklaşık 4 adet nazi işaretleri, sembolleri bulunmaktaydı. Nazi Almanyasının Hitler döneminde giyilen askeri üniforma, Hitler’in ölümü ile son bulmuştur.

askeri üniforma naziler

Yorum Gönder