Nikola Tesla'nın Zamanın Ötesindeki Büyük Buluşları

Nikola Tesla'nın Zamanın Ötesindeki Büyük Buluşları

Nikola Tesla, geçmişten günümüze kadar en çok buluşa veya icada sahip nadir bilim insanları arasındadır. Hatta, Tesla kadar bilime önem vermiş ve Dünya milleti için kendini bilime adamış Dünyadaki tek üstün zeka olarak anılmaktadır. Nikola Tesla’nın icatları ise, zamanın çok ötesinde ve keskin bir zekaya sahip kişinin yapabileceği, modern Dünyanın oluşmasına katkı sağlayacağı çok büyük icatları bulunmaktadır. Ayrıca, günümüzde kullanılan elektrik aksamları ve elektronik aksamlı birçok kişisel eşyaları, Tesla bulmuş ve bu eşyalar, Tesla’nın üstün zekası sayesinde kablo olarak adlandırılan bağlantılardan kurtarılmıştır.

Nikola Tesla

Nikola Tesla’nın 4 Büyük İcadı

Genellikle, elektrik alanında mühendislikleri ile bilinen Tesla, Dünyanın gelişmesi ve kablo kirliliğinin olmaması için büyük çalışmalar yapmış, bu çalışmaları sayesinde kablo bağlantılarını çalışmaları ile kablosuz bir şekilde değiştirmiştir. Kablosuz olarak bulduğu ve günümüzde güvenlik içerisinde kullanıldığı en büyük icadı, radar olarak adlandırılan elektrik aksamı olmuştur.

Nikola tesla ve icatları

Dönen Manyetik Alan

Tesla’nın adını Dünyaya duyurduğu ve kariyerini gerçekten nirvanaya taşıdığı ilk icadı, manyetik alan üzerine olmuştur. Dönen manyetik alan sayesinde, alternatif akımlarla ilgili kompozisyonlar ve makaleler yazmış, böylece insanlar tarafından popüler kültüre ilk adımını atmıştır. Dönen manyetik alan buluşu ise, motorlar üzerine olmuş ve motorların alternatif akım ile de çalışacağını göstermiştir.


AC Motor

Alternatif akım çalışmaları ile bilinen Nikola Tesla, dönen manyetik alan icadından sonra kedini daha da geliştirerek, alternatif akım ile çalışan jeneratörler ve transformatörler yapmıştır. Ve halen bu jeneratörler, transformatörler, büyük sanayilerde kullanılmaktadır.

Tasla'nın kablosuz icatları

Tesla Bobini

Yıllar geçtikçe ününe ün katan Tesla, alternatif akımlar üzerine sayısız icat ve buluş yapmıştır. Ancak, alternatif akımlar üzerine yaptığı en büyük buluş, tartışmasız bir şekilde Tesla Bobini icadı olmuştur. Ünlü bobini sayesinde, şimşek gücü ile çalışan görsel efektli birçok deney yapmıştır. Etkileyici bir makine olan ve şimşek gücünü elde etmesi, Tesla tarafından bazı şovlar ve gösterilerde kullanılmıştır. Bobinin ilk bulunduğu tarih ise, 1890 olarak bilinmektedir.

Nikola Tesla’nın Diğer Buluşları

Nikola Tesla, modern dünyanın kurucuları arasında gösterilmekte ve birçok değerli eşyanın, küçültülmesi gibi buluşlarını konuşmaktadır. Konuşulan ünlü icatları arasında, birçok gündelik eşyalarda bulunmaktadır. Bu eşyalar; radyo, radar göstergeleri ve akımları, neon ve floresan lambaları, hidroelektrik gibi kült icatlardır.

Tesla bobini

Yorum Gönder