Orion StarBlast 6 Teleskop İncelemesi

Orion StarBlast 6 teleskop incelemesi

Orion StarBlast 6 Teleskop İncelemesi

Orion markası, son zamanlarda yükselişe geçen ve bu yükselişte, Celestron gibi köklü markaların yanında rakip gösterilen çok üst kalitede bir teleskop markasıdır. Starblast serisi de, rakip teleskoplardan daha olağanüstü üretilmiş ve iç malzemelerine kadar Orion amblemi taşımaktadır. Bu seri, ayna özelliğinde ve malzeme kalitesinde rakip teleskoplardan çok üst seviyede yer alıyor. Yani, Orion StarBlast 6 teleskobunun ve diğer bu düzeydeki teleskopların ölçülerinden oldukça üstün. Ayrıca, teleskobun yüzeysel görünümü de, kundak yapısının sağlam ve her eksende dönebilen bir teleskop olduğunu gösteriyor.

Orion StarBlast 6 Özellikleri

Reflektör teleskop tasarımları arasında en iyi olan Orion StarBlast 6 teleskobu, amatör ve üst düzey kullanıcılar için üretilmiş, diyebilirim. Ayrıca, teleskobun yanında gelen kullanma kılavuzu, amatör şekilde ilgilenenler için oldukça basit ara yüz içeriyor ve böylece teleskop kurulumunda zorluk yaşatmıyor. Hatta teleskobu kurarken, parçaları tak-sök soketli olduğu için hayatında hiç teleskop kullanmayan bir insan dahi kolaylıkla parçaları birleştirebilir. Teleskobun rahat kullanımı gerçekten çok iyi düşünülmüş.

Orion bu teleskobunda, tamamen kullanıcılarını düşünerek, kaliteye ve gözleme çok büyük önem vermiş. Çünkü, teleskop tüm malzemeleri ile kurulduğunda ve monte edildiğinde; yaklaşık 23 kilo oluyor ve böylece, teleskobun her özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bir teleskobun tüm özeliklerini kullanabilmek demek, gözlem sırasında oluşacak tüm sorunları, teleskobun DC motoru sayesinde çözmek anlamına geliyor. Kısacası, teleskop sizin yerinize tüm sorunları çözüyor, size sadece göz mercekleri sayesinde gözlem ve izlemek kalıyor.

Not: Orion StarBlast 6 teleskobunun odak uzaklığı 750mm, açıklığı ise 150mm’dir. Bu oranlar ile, derin uzay cisimlerini ve gezegenleri çok kolay bir şekilde izleyebilir, teleskop ile gelen adaptör sayesinde de kolaylıkla fotoğraflayabilirsiniz.

Orion StarBlast 6 jüpiter

Orion StarBlast 6 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Ayna ve optik güçleri oldukça yüksek olan Orion 6’da, gözlem yapmak çok eğlenceli geçiyor ve derin uzay gözlemlerine olan ilginizi kesinlikle saklayamıyorsunuz. Teleskobun optik gücü, inanılmaz derecede üstün bir seviyede çalışıyor. Netleyemediği ve matlaşma yaratan gök cisimlerinde, ışık toplama gücü devreye girdiği için, teleskop otomatik olarak nesneleri küçültüyor ve size sadece izlemek kalıyor. Ayrıca, teleskopta bulunan yön bulucu motor da kalite hissini alabiliyorsunuz.

Orion StarBlast 6 nebula derin cismi

Orion StarBlast 6 Almalı Mıyım?

Türkiye şartlarında teleskobun fiyatı biraz pahalı gelebilir fakat, eminim ki; bu fiyata ve bu kaliteye alınacak bir çok teleskoptan daha iyi, hatta iç/dış malzeme yapısı da oldukça özellikli yani, kaliteli parçalardan üretilmiş. Eğer bütçeniz uyuyorsa ve yeni bir teleskop arayışına geçtiyseniz, Orion StarBlast serisinin 6. teleskobunu içtenlikle tavsiye ediyorum.

Yorum Gönder