Sıra Dışı 7 Hava Olayı

hortum ve yıldırım

Sıra Dışı 7 Hava Olayı

Hava olayları, aslında sürekli değişen hava durumları olarak da bilinir. Buna en iyi örnek, atmosferde geçişen veya birbirleri ile sürtüşen bulutlardır. Ayrıca hava olaylarında, iklimsel değişiklikler ve atmosfer üzerinde biriken su buharları göz önünde bulundurulur. Böylece hava akımlarında, nemlilik, buharlaşma ve yağışlık oranları tespit edilir. Tespit edilen bu faktörler, genellikle kıtalar arasında farklılık gösterir ve atmosferde meydana gelen doğal afetler meydana gelir. Doğal afetlerin en büyük tehlikeleri ise; hortumlar, kırağı veya tsunamiler gibi devasa faktörlerdir.

7 Tehlikeli Hava Olayı

Atmosfer üzerinde meydana gelen devasa, ürkütücü doğal afetler, bilim insanları tarafından incelenmiş ve kıtalar arasında farklılık gösterecek şekilde raporlanmıştır. Yani, belirli bir bölgede gerçekleşen herhangi bir hava olayı, farklı bir kıta da etkisini daha fazla gösterebilir veya en az şekilde hissedilebilir. İşte bilim insanları tarafından tehlike arz eden o hava olayları şu şekildedir;

Mammatus Bulutları

Bu türdeki bulutlar, genellikle fırtına habercisi ve sert bir rüzgarın habercisi olarak bilinmektedir. Çoğu zaman nemlilik olan bölgelerde gözükmekte ve koyu bir beyaza bürünmektedir.
mammatus bulutları nedir?

Ateş Hortumları

Ateş hortumları veya ateş hortumu olarak bilinen bu hava afeti, genellikle orman yangınlarında çıkmakta ve hortumların en korkutucu, ürkütücü türündendir. Ayrıca bu hortum, yangının sıcaklığına bağlı olarak; atmosfere kadar ulaşabilmektedir.
ateş hortumu nedir?

Katabatik Rüzgarlar

Yaklaşık 240 kilometre hıza ulaşan bu rüzgar türü, atmosferden aldığı soğuk havalar ile birlikte görülmektedir. Genellikle, Antarktika ve çevrelerinde oluşan Katabatik rüzgar, neredeyse tüm Dünya’ya yayılmaktadır.
katabatik rüzgar nedir?

Ateş Gökkuşağı

Ateş gökkuşağı, atmosferde aşırı sürtünen hava maddeciklerinden meydana gelmektedir. Maddecikler, sıcak ve soğuk sürtünmeler ile çeşitli renklere bürünebilirler. Ayrıca bu gökkuşağı, Güneş ışınlarını iletmezler ve iletmedikleri gibi de yansıtmazlar.
ateş gökkuşağı nedir?

Yeşil Işın

Yeşil ışın veya yeşil ışınlar, Güneş’in atmosfere direk gelen ışınları sebebi ile oluşmaktadırlar. Genellikle, gün doğumlarında ve gün batımlarında meydana gelmektedirler. Bu ışınlar, ışığın kırılmasının en büyük sebebidir.
yeşil ışın nedir?

Top Şimşekler

Top şimşek, aşırı yağış alan bölgelerde meydana gelir ve içlerinde aşırı derecede elektrik bulundururlar. Şimşekler, yavaş şekilde yeryüzüne yansır ve boyutu 3 metre kadar uzayabilir.
top şimşek nedir?

İyonosferik Şimşekler

Atmosferin en üst seviyesinde gerçekleşen iyonosferik şimşek, diğer şimşeklerden farklı bir şekilde oluşmaktadır. Bu şimşek türünü diğerlerinden ayıran en büyük özelliği; uzaya doğru yankı yapmakta ve uzaya doğru süzülmektedir. Yani iyonosferik şimşekler, yeryüzüne doğru değil, uzaya doğru parlamaktadırlar.
iyonosferik şimşek nedir?

Yorum Gönder