Türk Tarihindeki 5 Efsanevi Yaratık

Türk Tarihindeki 5 Efsanevi Yaratık

Türk tarihindeki efsanevi yaratıklar, Türk Mitolojisi adı altında bulunmaktadır. Bu yaratıklar, genellikle; eski insanlar tarafından ortaya atılan ve gerçeği bulunmayan destanlar-efsaneler olarak bilinmektedir. Ayrıca, Türk Mitolojisinde bulunan tam 33 farklı efsanevi ve destansı yaratık bulunmaktadır. 33 farklı yaratık, Türklerin ortak efsane değerleri olarak anılır ve bazı Tengrici toplumlarda halen bu yaratıklara inanılır.

kurt adam efsanesi

Türk Mitolojisindeki 5 Yaratık

33 türdeki değişik yaratıkların arasından tam 5 tanesi en popüler olarak biliniyor ve popüler olan bu yaratıklar, ilk mitolojik efsaneler arasında da bulunuyor. İşte o efsanevi yaratıklar;

Arçuri – Arçuray Yaratığı

İki isimle bilinen bu varlık, bazı kaynaklara göre; ormanda tek başına dolaşan ve cinler ile birlikte gezen, insani dış görünüşü olan bir yaratıktır. Genellikle, fiziksel görünüşü oldukça korkutucudur ve vücudunu tamamı ile saran saçları ve yerlerde sürünen elbiseleri korkunç denilebilecek bir düzeydedir. Ayrıca, kuşları ve sürüngen hayvanlar ile beslenen bu yaratık, keskin sesi ve kahkahaları ile bilinmektedir. Bir mitolojik teoriye göre; kahkaha sesi, orman yakınlarında yaşayan insanların kulaklarını sağır etmiştir.

arçuri yaratığı

Azmıç Yaratığı

Şeytani ruhlara sahip olan bu varlık, aslında hayvan şekliyle bilinmekte ve atalarının aslan ırkından gelmesi tahmin edilmektedir. Azmıç yaratığı, genellikle; insanları kötü şeylere alıştıran ve insanların sevdiği nesneler kılığına giren bir çeşit özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde birçok insanı kaçırmış ve insanların ruhlarını hapsetmiştir.

Azmıç efsanesi

Çarşamba Karısı Yaratığı

Oldukça çirkin olan ve ilk cinsiyeti bilinen bu varlık, geceleri insanların evlerine izinsiz bir şekilde girmekte ve yeni doğan bebekleri kaçırmaktadır. Fiziksel görünüşü çirkin olan Çarşamba Karısının, yeni doğan bebeklere ise ne yaptığı bilinmemektedir. Ve bazı mitolojik kesimlerde halen bu varlığa inanılmaktadır.

çarşamba karısı efsanesi

Emegen Yaratığı

Çirkin ve doğaüstü güçleri olan Emegen yaratıkları, genellikle; insanlar arasında yaşarlar ve kılıktan kılığa girme gibi özel bir güçleri bulunmaktadır. Bu güçlerini, insanlar arasında dolaşmaya ve arkadaş olmaya saklayan Emegenler, kötülüklerin en büyük dostudur. Ayrıca, Emegenler hem erkek hem de kadın olabilirler. İki cinsiyet barındıran bu varlıklar, yaratıklar, 100’den fazla çocukları ile de bilinirler.

Emegen efsanesi

Bukrek Yaratığı

Ejderha veya sürüngenlerin soyundan geldiğine inanılan bu yaratık, şamanların en büyük düşmanıdır. Şaman dinine göre Bukrek yaratıkları, ilerleyen zamanlarda tekrar çıkarak Dünya’da büyük bir savaşa yelken açacaklardır. Ayrıca Bukrekler, mavi ve kırmızı yüzeysel renklere sahiptirler.

Bukrek efsanesi

Yorum Gönder