2019 Ağustos Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Ağustos Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Ağustos ayı gök olayları, geçen senenin Ağustos ayına nazaran daha sakin geçecek ve 3 adet ay evresi meydana gelecek. Gezegenlerde ise, Ay’da olan değişiklikler gibi yörüngesel değişiklikler meydana gelecek, Dünya üzerinden bu değişiklikler gözlemlenemeyecek. Ayrıca, 2019’un en kuvvetli meteor yağmuru da, Perseids meteor yağmuru olarak izlenebilecek.

samanyolu

Ağustos 2019 Gökyüzü Olayları

1 Ağustos: Temmuz ayının dolunayından çıkan Ay, 1 Ağustos’un yeni ay evresine geçiş yapacak. Ay, yeni evresine geçiş yaparken, gökyüzünden kısmi sönük bir şekilde gözükecek.

9 Ağustos: Merkür, Güneş’e yaklaşık 19.0 derecelik bir açı ile eğik yörüngede bulanacak. Eğik açı yörüngesi, Dünya ile yakınlaşmasını sağlayacak ve 9 Ağustos sabahı Merkür, gökyüzünden parlak bir şekilde gözlemlenebilecek.

12 Ağustos: 2019’un en şiddetli meteorları olarak beklenen Perseids meteor yağmuru, 12 Ağustos da etkisini şiddetli bir şekilde gösterecek. Saatte 60 ila 90 arasında Perseids meteor yağmuru izlenebilecek. Ayrıca bu meteor yağmuru, tüm dünyadan rahatlıkla gözlemlenecek.

nebula fotoğrafı

13 Ağustos: 12 Ağustos da başlayan meteor yağmuru, 13 Ağustos’ta da etkisini sürdürecek ve saatte 15 ila 30 arasında izlenebilecek.

15 Ağustos: Tam dolunayı yaklaşan Ay, 15 ila 16 Ağustos’ta dolunay evresine geçiş yapacak.

30 Ağustos: Dolunay etkisinden çıkan Ay, Ağustos ayının yeni ay evresine geçiş yapacak. Geçişinde kısmi bir şekilde tutulma gözlemlenecek.

Yorum Gönder