2019 Temmuz Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Temmuz Ayında Gerçekleşecek Gök Olayları

2019 Temmuz ayı gök olayları, Ay’ın yeni evresi ile başlayacak, Delta meteor yağmuru ile bitecek. Ayrıca, Güneş Sistemi içerisindeki bazı gezegenlerde yörüngesel uzantılar yaşanacak. Temmuz ayının en önemli bir diğer olayı ise, Ay üzerinde kısmi bir tutulma olacak. Tutulma, sadece yarım küreden izlenebilecek.

2019 temmuz gökyüzü olayları

Temmuz 2019 Gökyüzü Olayları

2 Temmuz: Haziran 2019’un etkisinden çıkan Ay, dolunay evresinden çıkarak, yeni ay evresine geçiş yapacak ve gökyüzünde sönük bir şekilde görünecek.

2-3 Temmuz: 2 Temmuz’da kısmi güneş tutulması yaşanacak. Ay, Güneş’in önüne geçecek ve Güneş’in ışınları toplu bir şekilde yeryüzüne yansıyacak. Ayrıca, güneş tutulmasını yarım kürede gözlemleyebilecek.

9 Temmuz: Satürn ve Dünya, yörüngesel batı uzantısı yaşayacak. Böylece, iki gezegen en yakın konumlarında olacak ve gökyüzünden Satürn, en parlak yıldız olarak gözükebilecek.

16 Temmuz: Temmuz ayının dolunayı 16 Temmuz’da gerçekleşecek. Ay’ın tüm yüzü ciddi derecede aydınlanacak ve derin uzay gök cisimleri, 16 Temmuz’dan sonra izlenemeyecek.

gökyüzü olayları 2019

16 Temmuz: Dolunay’ın ardından kısmi ay tutulması gerçekleşecek. Gerçekleşecek ay tutulması, tüm dünyadan çıplak göz ile gözükebilecek. Ay yüzeyinde meydana gelen kızıl renk, en sönük hali ile gözükecek.

28 Temmuz: Delta Aquarids meteorları, 28 Temmuz’da başlayacak ve saatte 20 adet gözükebilecek.

29 Temmuz: Etkisini 29 Temmuz’da da sürdürecek Delta meteorları, saatte 5 ila 10 adet gökyüzünden izlenebilecek. 29 Temmuz’un ardından, Delta meteorları Dünya’yı terk edecek.

Yorum Gönder