Çin Seddi Hakkında İlginç Bilgiler

Çin Seddi Hakkında İlginç Bilgiler

Çin Seddi, Dünya Mirasları arasında yer alan ve konumu tam olarak Asya-Pasifik arasında bulunan, kültürel bir dünya mirasıdır. Ayrıca, yeryüzünde yapılan ve hala ayakta duran tarihi eserlerinde baş mimarisidir. Sadece bu özellikleriyle değil, bilinen tüm savunma kulelerinden daha büyük ve en uzun savunma duvarı olarak da bilinmektedir. Çin yetkililerinin yaptığı incelemeler ve araştırmalar sayesinde, uzunluğu 2017 yılında kesinleştirilmiş, böylece tam uzunluğu bulunmuştur. Yapılan incelemelere göre, Çin Seddi’nin uzunluğu yaklaşık 8.851,8 kilometredir. Kilometre uzunluğu olarak, evrenin enleri arasında da sayılmaktadır.

Çin seddi hakkında bilgiler

Çin Seddi Hakkında 7 Kısa İlginç Bilgi

- Çin Seddi, Qin Shi Huang kralı tarafından uzatılan ve sağlamlaştırılan savunma duvarı olarak bilinmektedir. Ayrıca, Qin Shi Huang kralı öncesinde de M.Ö 221 yılında duvarın varlığı biliniyordu.

- Çin Seddi’ni son savunma duvarı olarak kullanan hanedan, Ming Hanedanı olarak tarihi kayıtlara geçmiştir. Ve Çin Seddi’nin uzatılması, Ming hanedanı tarafından son kez 1600’li yıllarda yapılmıştır.

Çin seddi uzunluk

- Çin Seddi’nin yapılışı, bazı kaynaklarda savaşlardan korunmak olarak geçse de, bazı kaynaklarda; ülke yönetimini daha güçlendirmek ve ülkeden kaçışları engellemektir. Ancak, çoğu bilgi, Moğol ve Türk saldırılarını engellemek için olduğudur.

- Çin Seddi’nde kullanılan taşlar, yeni taşlara nazaran daha sağlam ve daha ağır olduğu bilinmektedir. Bu taşların sayesinde Çin Seddi, günümüzde halen sağlam bir şekilde durmaktadır ve duvarların boyu 4 ila 6 metre arasında değişmektedir.

- Tarihi arşivlere göre, Çin Seddi’nin mimarisini yapan hanedandan beri son hanedana kadar, yapımı yaklaşık 2 bin yıldan fazla sürmüştür.

tarihi mimar çin seddi

- Çin Seddi’nin yapımında kullanılan el arabası, ilk hanedanlık tarafından bulunmuştur ve günümüze kadar gelmiştir.

- Modern savaşlar arasında bulunan Japonya ve Çin savaşı, 1938 senesinde Çin Seddi yakınlarında olmuştur. Bu savaş, Çin Seddi üzerinde bilinen tek modern savaştır.

çin seddi savaşı

Yorum Gönder