Dünyanın En Ünlü Matematikçileri

Dünyanın En Ünlü Matematikçileri

Dünyanın en ünlü matematikçileri, belirli kıtalarda yaşayan medeniyetler tarafından ele alınmış ve tarihe damga vuran bazı matematikçiler, dünya milleti tarafından; dünyanın en iyi matematikçileri olarak anılmışlardır. Ayrıca, geçmişten günümüze kadar matematik alanına katkı sağlayan bilim insanları, bugün ki teknolojinin de gelişmesine katkı göstermişler ve matematiksel formüller sayesinde teknolojinin ilerlemesine keskin zekaları sayesinde önderlik etmişlerdir.

Dünyanın en iyi matematikçileri

Ünlü 4 Matematikçinin Hayatı

Dünya üzerinde kabul görmüş yani, nesnel olarak anlatılan matematik dehaları, farklı kıtalarda ve ülkelerde çalışmalarına yön vermiş, dünya matematiğine yeni formüller kazandırmışlardır. İşte ünlü matematikçilerin hayatı;


Thales – (M.Ö 624/546)

Genellikle metafizik ve genel kavram içeren matematik dalıyla uğraşan Thales, Sokrates’ten önce gelen en değerli insanlar kategorisinde bulunuyor. Matematiğe olan katkıları sayesinde ünlenen ve açıların geometrik şekillerini ilk defa çizen Thales, üçgenlerin özellikleri ile de bilinen matematik dehalarının arasında yerini almakta. Ayrıca, matematik alanın yanı sıra, batı felsefesine olan düşkünlüğü ile de bilinen matematik dehası Thales, astronomi gibi bilim dallarıyla da çalışmalarına yön vermiştir.

Thales kimdir?

Pisagor – (M.Ö 570/495)

Pisagor, evren ve matematiğin bağlantıları hakkında uzun makaleleri ile bilinen ünlü filozoflar arasındadır. Evren ile matematiğin bağlantıları üzerine yoğunlaşan ve sayıların babası ünvanına layık görülen Pisagor, Thales gibi Sokrates’ten önce gelen matematik dehalarının önde gelen isimleri arasında yerini almaktadır. Ayrıca, sayılar ile alakalı yazıları gün yüzüne çıkartılmış ve bazı ünlü üniversitelerde, ‘’pisagorculuk’’ adı altında dersleri verilmektedir.

Pisagor kimdir?

Arşimet – (M.Ö 287/212)

Klasik yunan felsefesi ve antik çağ felsefesi adı altında matematik çalışmalarına başlayan Arşimet, matematik, fizik ve metafizik gibi alanlara önem vermiş bilim insanlarının önderidir. İlk metafizik formülleri, Arşimet tarafından yazılmış ve bu formüller sayesinde, metafizik alanı bugün ki konumuna gelmiştir. Ayrıca, astronomi çalışmaları ile de ilgilenen Arşimet, yıldızların ve sayıların bağlantısıyla ilgili farklı dallarda çalışmalar yapmıştır. Ancak, matematik alanında ve metafizik alanında yapmış olduğu çalışmalar, bugüne kadar gelmesine katkı göstermiştir. Astronomi alanında ki bazı çalışmaları, günümüzün teknolojisi sayesinde önemini yitirmiştir.

Arşimet kimdir?

Öklid – (M.Ö 330/275)

Öklid, Öklid bağlantıları ile ünlenen ve geometrik şekillerin babası olarak bilinen bilim insanıdır. Matematik alanında yaptığı çalışmaların yarısından çoğu, geometrik şekiller üzerinde olmuş ve geometrik şekillerin bağlantıları ile ilgili formüller ortaya koymuştur. Günümüzde ders konularında anlatılan Öklid bağlantıları, 21. yüzyılda değişmeyen tek formül unvanını da korumaktadır.

Öklid kimdir?

Yorum Gönder