Orion SkyQuest XT4.5 Teleskop İncelemesi

Orion SkyQuest XT4.5 Teleskop İncelemesi

Orion skyquest serisini, amatör kullanıcıları için çıkartmış olup, sadece gezegen gözlemlerinde kullanabilecekleri yeni bir Orion marka teleskop serisidir. Bu teleskopla, kesinlikle derin uzay gözlemlerini gözlemleyemezsiniz. Çünkü, teleskobun derin uzay cisimlerine bazı özellikleri yetersiz kalıyor ve böylece, derin uzay gözlemlerini büyüttükçe pikselleşmeler meydana geliyor. Fakat, gezegen gözlemlerinde ki teleskobun kalitesi gerçekten olağanüstü bir seviyede ve profesyonel gözlem olarak da söyleyebilirim. Ayrıca, Orion skyquest xt4.5 teleskobu dobson kundaklı kaliteli bir kundak yapısındadır.

Orion skyquest xt4.5 teleskop incelemesi

Orion SkyQuest XT4.5 Özellikleri

4.5 inç diyafram genişliği sayesinde, gezegen gözlemlerinde çok iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz fakat, teleskobun diyaframsal ve odak uzaklığına bağlı ışık toplama gücü, galaksi, nebula gibi gök cisimlerinde oldukça yetersiz kalıyor. Bu yüzden, her ne kadar açıklık ve odak uzaklığı fazlada olsa, teleskobun fiziksel özellikleri derin uzay gözlemleri için yeterli değil. Fakat, sonradan alacağınız birkaç aksesuar ile teleskobun ışık toplama kapasitesini arttırabilir, daha büyük ve kaliteli göz mercekleri ile kaliteli gözlemler yapabilirsiniz.

Ayrıca, Orion SkyQuest XT4.5 teleskobunun yanında ve teslimat kargosunda hediye olarak gelen göz mercekleri, Celestron’un veya Meade’nin üretmiş olduğu Plössl marka göz mercekleri ile aynı seviyede ve aynı markada geliyor. Teleskobun yanında gelen Plössl göz mercekleri, her ne kadar gezegen gözlemlerinde kullanılsa da, gelen göz mercekleri ile derin uzay gözlemlerinizi de kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat, az önce dediğim gibi; daha kaliteli aksesuarlar almanızda fayda var. Eğer gerçekten derin uzay gözlemleri yapmak ve bu cisimlerin fotoğraflarını çekmek istiyorsanız, daha kaliteli Plössl marka göz mercekleri edinmelisiniz.

Not: Orion SkyQuest XT4.5 teleskobunun odak uzaklığı 910mm, açıklığı ise 114mm’dir. Ayrıca, teleskobun en küçük büyütme gücü 17x olup, en büyük büyütme gücü ise 228x’dir.

Orion skyquest xt4.5 Ay

Orion SkyQuest XT4.5 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Diyafram açıklığı ve oranı sayesinde müthiş gezegen gözlemleri yapabileceğiniz bir teleskop olan Skyquest xt4.5, Orion’un yeni ve amatör kullanıcıları için paha biçilemez bir ürün olma özelliği taşıyor. Her ne kadar gezegen gözlemleri için ideal olsa da, teleskoba sonradan yapacağınız aksesuar eklemeleri ve özellik eklemeleri ile teleskobu odak ve açıklık oranlarını fazlasıyla arttırabilir, gezegen, derin uzay gözlemlerini yükseltebilirsiniz.

Orion skyquest xt4.5 satürn

Orion SkyQuest XT4.5 Almalı Mıyım?

Dobson kundak yapısına sahip bir teleskop için fiyatı oldukça ideal gelen skyquest xt4.5, profesyonel gözlemcilerin bile kullanabileceği kaliteli ürünler arasında, diyebilirim. Emin olun, sizi fazlası ile memnun edecek ve yaklaşık 5-6 yıl kesintisiz kullanabileceğiniz kaliteli malzemelerden üretilmiş nadir teleskoplardan. Kısacası, Orion’un bu serisini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Orion skyquest xt4.5 nebula

Yorum Gönder