Resim Formatları Nelerdir?

Resim Formatları Nelerdir?

Resim veya fotoğraf formatları, internette kullanılan birçok programlama dillerine benzemektedir. Ve tüm resim formatlarının, kendine göre özellikleri, kaliteleri bulunmaktadır. Formatlar genellikle, 3 başlık altında incelenir. Bu formatlar; JPG, PNG ve GIF adı altında toplanmışlardır. Pinterest’in verilerine göre, Dünya’da kullanılan en ünlü fotoğraf uzantısı; JPG’dir. Hadi hep birlikte bu dosyalama uzantılarının ne olduğuna bakalım.

Resim formatları nelerdir?

1-JPG Formatı Nedir?

JPG, Joint Photographic Experts Group adı altında Dünyada duyulan ilk resim formatı olamaya aday bir uzantı sistemidir. Ayrıca bu uzantı, fotoğrafın veya resmin, istenilen şekilde küçültülmesine katkı sağlar. Küçültülme işleminde ise, görüntüde matlaşma ve berraklaşmalar meydana gelmektedir. Ve en önemlisi, profesyonel fotoğrafçılar, kesinlikle JPG formatı ile çalışmazlar.


2-PNG Formatı Nedir?

PNG, Portable Network Graphics olarak piyasaya sunulmuş, ek uzantı fotoğraf sistemidir. Ek olarak piyasaya sunulmasının başlıca sebebi, GIF uzantısından kaynaklanmaktadır. PNG’den önce çıkartılan GIF uzantısı, hareketli ve birden fazla resmin oynaması halinde olduğu için, şeffaflaşma ve üzerinde herhangi bir oynama yapılmıyordu. Bunun üzerine yazılımcılar, ek olarak PNG formatını getirdiler ve fotoğrafın üzerindeki kalite daha da artış gösterdi. Böylece özel fotoğraflar ve fotoğrafçıların kullandığı uzantı, PNG oldu.

3-GIF Formatı Nedir?

GIF, Graphics Interchange Format ismi ile JPG uzantısından hemen sonra duyurulan resim sistemidir. Bu uzantıda, birden fazla resmin arka arkaya oynatılması ile oluşan görüntüye GIF adı verilmiştir. Bir nevi, 3-4 saniyelik videolar, diyebiliriz. GIF’in en büyük özelliği, mobil cihazlarda kullanılması ve birçok sosyal medyada bulundurulmasıdır.

Gif - jpg - png resim formatları

Resim Formatlarının Avantajı Nelerdir?

Eğer bilgisayarlarda bulunan JPG, PNG ve GIF uzantıları olmasaydı, internete yüklenen herhangi bir fotoğraf, link olarak değil, bir ağ kitlesi olarak gösterilecekti. Yani, fotoğraflar ve resimler üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan, direk bir bağlantı ile fotoğraflara tıklanabilecekti. Ayrıca, Facebook ve diğer sosyal mecralarda bulunan fotoğrafların kalitesi uzantıların olmaması sebebi ile, aşırı derece kötü olacaktı.

Not: JPG, PNG ve GIF uzantılarının herhangi bir dezavantajı nesnel anlamda bulunmuyor. Fakat, öznel anlamda en iyi fotoğraf uzantısı, PNG kalitesidir. Bunun da en büyük özelliği, fotoğrafların keskin bir görüntüye sahip olmasıdır.

Resim kaliteleri

Yorum Gönder